Списание ГКЗ 1-2'2024 | Page 56

Фиг . 5 . Снимки на участници в симпозиува в Дома на науката и техниката , София
Наред със сериозните теоретични доклади , на симпозиума , бяха представени и много разработки , които вече са успешно реализирани в практиката . Традиционно представените доклади бяха фокусирани и върху важни национални , регионални и глобални проблеми . Шест доклада , с участие на млади колеги – инженери , студенти и докторанти , като самостоятелни автори или в колектив , бяха включени в съответните тематични сесии .
Изнесени бяха общо 37 доклада . От тях – 3 доклада от Турция , 1 доклад от Малта и 1 доклад от Германия .
Бяха приети препоръките на симпозиума , представени от д-р инж . Иван Калчев – председател на СГЗБ .
Цялата информация за симпозиума , включително докладите в представените от авторите им формати и видеозаписите на презентациите , може да се намерят на интернет страницата на симпозиума https :// symp2023 . geodesy-union . org / reports-bg /, а докладите са оформени в електронен сборник :
При закриването на симпозиума от името на участниците в симпозиума бе изказана благодарност на Съюза на геодезистите и земеустроителите в България , на Научния комитет , на местния Организационен комитет , на съорганизаторите , на спонсорите и на изложителите за успешното провеждане на симпозиума .
Бяха приети препоръките на симпозиума , представени от председателя на СГЗБ , д-р инж . Иван Калчев .
6 . ПРЕПОРЪКИ НА СИМПОЗИУМА
Като се има предвид : възходящото развитие на технологиите и тяхното пряко въздействие върху образованието и професионалната практика в областта на геодезията и свързаните с нея области ; многостранното приложение на геодезията , фотограметрията , лазерното сканиране , кадастъра , картографията , спътниковите системи и технологии и GIS , в различни области на науката и практиката , за устройството на териториите , за изграждането на инженерни обекти и комплекси от тях , на инфраструктурата , както и други интердисциплинарни проблеми , и широкия спектър от задачи , които те решават , и особено актуалните проблеми на геодезията , картографията и кадастъра в България ;
СИМПОЗИУМЪТ ПРЕПОРЪЧВА : Работите в тази насока да продължат , като обхватът
54 ГКЗ 1-2 ’ 2024