Списание ГКЗ 1-2'2024 | Page 11

геопространствените системи , апаратури , методи и технологии са важна предпоставка и средство и с особено значение в много области на съвременното знание и приложението му . Те се базират на съвременните постижения на математиката , физиката , механиката , информатиката , електрониката , електротехниката , приборо- , апаратуро- и инструментостроенето , създаване на системи и софтуер за измерване и обработка и много други . Използват се широко при различните етапи , свързани с проучването , проектирането , изграждането и експлоатацията на инженерните обекти и комплекси от тях . Използват се също за документиране , обследване , оценка , изучаване и противодействие на опасни геодинамични процеси от Природонаучния аспект на геодезията и много други . Обобщено , технологиите , представени в книга 1 на част 1 са .
3.2.2.1 . Космически и въздушни Геопространствени технологии
• Глобални спътникови навигационни системи за определяне на местоположение – GNSS ). В това число и диференциалните – ( Differential Global Navigation Satellites Systems – DGNSS );
• Спътникови системи за дистанционни изследвания – фотограметрични , лазерни , радарни , радарна интерферометрия , DInSAR и др .;
• Фотограметрични , лазерни и други сензорни системи и технологии за въздушно снимане , включително и наклонени снимки ( Пиктометрия ), въздушно лазерно сканиране на земна и подводна повърхност и други приложения ; използват се въздушни дигитални фотокамери и скенери , GNSS приемници , и инерциални системи за навигация ( ИС );
• Геопространствени информационни системи ;
• Пространствена визуализация и моделиране на урбанизирани територии ( БломУрбекс ) – сървър . 3.2.2.2 . Земни Геопространствени технологии
• Свободно избрана станция – пространствена снимка и трасиране с електронен тахиметър ( тотална станция );
• Геодезически роботи – снимка , трасиране , контрол , управление на строителни машини ;
• Интегрирани системи – електронен тахиметър + GNSS + ИС ;
• Лазерно сканиране – снимка , документиране , контрол ;
• Други специализирани технологии , напр . основани на използване на сензори и сензорни системи .
3.2.3 . Набор , обработка , и представяне на информация чрез споменатите и други направления във вид на информационни системи 3.2.4 . Използване на Специализиран софтуер 3.2.5 . Комбинирани технологии .
3.3 . КНИГА 2
В Книга 2 са представени интердисциплинарните проблеми , свързани с устройството на териториите - устройствени схеми , устройствени и генерални планове на комплекс от обекти – населени места , курортни селища , промишлени предприятия , летища и др ., заедно с ролята на геодезията и приносът на геодезистите в тяхното реализиране . Основен акцент е поставен на технологията за проектиране и приложение на регулационните планове , генералните планове и на схемите и плановете за вертикалното планиране . При това проблемите се третират от интердисциплинарна позиция и позицията на съвременните възможности на : дигиталното проектиране , геопространствените технологии , използването на глобалните спътникови навигационни системи , електронните системи за измерване и обработка на данни , трасиране и контролиране , геоинформационните системи , използването на съвременния дигитален кадастър и др . Заедно с това изложението се основава и отразява , доколкото това е възможно , огромната актуална нормативна и поднормативна база – закони , правилници , наредби , инструкции , указания , и др . като в някои случаи основни положения от нея се е наложило да се цитират директно . Тя обаче е динамично развиваща и следва винаги да се има предвид актуалното ѝ състояние . Включени са и редица примери от реалната практика по устройството на териториите . Отразява и дългогодишната работа и опит на авторите .
Безспорно такава огромна материя не може да бъде изчерпателно представена във всички свои аспекти . В структурирането на книгата и изложението е търсено баланс в представянето на основните проблеми и акцент на онези аспекти , които са по-непосредствено свързани с дейността на геодезистите в областта на устройственото планиране и геопространствените технологии .
Книгата е предназначена преди всичко за геодезистите . Поради интердисциплинарния характер на проблемите и начина на изложението тя обаче може да бъде много полезна за широк кръг от специалисти – архитекти , инженери , юристи и други , работещи по проблемите на устройственото планиране . Може да се ползва от преподаващите и изучаващите тези проблеми , работещите в общините , съда , при проектирането и строителството в тази област , собственици на поземлени имоти и от много други .
3.4 . КНИГИ 3
Книги 3 продължава вече с разглеждане на изграждането на конкретни типове обекти , и тук включвайки и представяйки ролята , задачите , методите , технологиите на Инженерната геодезия при реализирането им . Поради големия обем на изложението книга 3 , както вече се спомена , е оформена като 3 книги : 3 ( 3.1 ), 3 ( 3.2 ), 3 ( 3.3 ). При това с информация и конкретни примери от практиката за решаване на проблемите за отделни обекти , което според нас е от особена важност .
В КНИГА 3 ( 3.1 ) са изложени проектирането , строителството , експлоатацията и реконструкцията на линейни обекти и особеностите в геодезическите работи при – железопътни линии , пътища , обекти на енергоснабдяването , съобщенията , водоснабдяване и канализация , въжени линии , както и на тунели и метрополитени .
В КНИГА 3 ( 3.2 ) са включени проблемите , свързани с проектирането , строителството и монтажа на съоръжения по други линейни обекти , напр . мостове , а също геодезическите методи и технологии за трасирането и контролните измервания и изследването на деформациите им . Представени са още тези проблеми при хидротехнически обекти , изграждани самостоятелно или в комплекси от инженерни такива – язовири , каскади и др ., както и хидромелиоративни обекти , корекции на реки , наводнения и засушавания , пристанища и речен транспорт .
В КНИГА 3 ( 3.3 ) е представено проучването , проектирането , трасирането и контролирането и изследването на деформациите при строителството , монтажа и експлоатацията на сгради , промишлени съоръжения и технологично оборудване , монтаж на машини с различно предназначение , също и обекти с
ГКЗ 1-2 ’ 2024 9