5.3. Сингапур
Singapore Land Authority( SLA), националната картографска агенция на Сингапур( Фиг. 3), започва проект за 3D национално картографиране през 2014 г., за да разработи усъвършенствана карта на Сингапур, която да представя сложната градска среда с високи детайли и да помогне за създаването на неограничено пространство от ограничена земя.
Фиг. 3. Гръдът – държава Сингапур [ 14 ]
Надеждните картографски данни с висока разделителна способност с отворен код, събрани като част от проекта, ще осигурят цифрова рамка за „ умната нация“. Това също би помогнало при прехода към 3D-упълномощена „ умна нация“, където данните се използват в приложения, свързани с националната сигурност, градското развитие, адаптирането към изменението на климата и т. н. Инициативата на стойност 8 милиона сингапурски долара за създаване и поддържане на 3D карта с висока разделителна способност на страната е водена от националната картографска агенция на Сингапур. Проектът е финансиран 50 процента от правителството на Сингапур и 50 процента от агенции, предимно Службата за гражданска авиация на Сингапур( CAAS) и Съвета за обществени услуги. Инициативата включва събиране на голямо количество данни в различни формати, възлизащи на повече от 50 терабайта. Проектът е разделен на две фази. В първата фаза е използвана въздушна фотограметрия и въздушен LiDAR за улавяне на терена и повърхностните данни на страната и изграждане на цифрови модели, които формират цялостната рамка на разширената карта на Сингапур. Като част от втората фаза на проекта, монтираните на превозни средства лазерни сканирания допълват въздушните изображения с данни на нивото на улицата, за да подобрят значително детайлите на картата. Проучване за мобилно картографиране, базирано на превозни средства, е проведено за 5500- километровата пътна мрежа на страната, за да заснеме повече от три милиона изображения и над 600 милиона LiDAR точки и да създаде много подробни 3D модели на гъстата градска пътна система. Най-бързите възможни техники за улавяне и манипулиране на данни на
MicroStation на " Bentley " са използвани за постигане на точност на моделиране от 0,3 m и спестяване на над 3000 ресурсни дни и свързаните с това разходи. Целта на проекта за усъвършенствана карта на Сингапур e да отговори на изискванията на възможно най-много агенции с данни за 3D картографиране, да подпомогне ежедневните операции, планиране и управление на риска и е успешен в задоволяването на изискванията на партньорски агенции като Съвета за обществени услуги( PUB) и Службата за гражданска авиация на Сингапур( CAAS) съответно за приложения като управление на наводнения и безопасност на полетите. 3D топографските данни на разширената карта на Сингапур формират рамката за разработването на платформата Virtual Singapore, която прави 3D картата на Сингапур достъпна за по-широк кръг от заинтересовани страни [ 10 ].
Визията на Сингапур за интелигентна нация е изградена върху сензорни мрежи от следващо поколение и усъвършенствани анализи на данни. Сензорите и камерите, разпръснати из Сингапур, означават, че данните се събират в мащаб, който кара критиците да го описват като държава за наблюдение. Градът работи с повече от 1000 сензора, свързани с кутии за събиране. Тук тези сензорни мрежи събират данни от целия град и ги предават обратно на съответните агенции за анализ и приложение в реалния свят за предоставяне на подобрени обществени услуги. Фокусът на това събиране на данни е изцяло върху това как да се подобрят обществените услуги и градът работи за това да направи събирането на тези данни възможно най-отворено и осъществимо. В момента Сингапур изгражда своята платформа Virtual Singapore, 3D модел на града и платформа за съвместни данни, която включва 3D карти на Сингапур. Когато бъде завършен, Виртуалният Сингапур ще бъде авторитетна 3D цифрова платформа, която ще се използва от публични, частни, граждани и изследователски организации. Това ще позволи на потребителите от различни сектори за разработване на усъвършенствани инструменти и приложения за тестови концепции и услуги, планиране и вземане на решения, плюс изследвания на технологии за решаване на възникващи и сложни предизвикателства пред страната. Внедряван на етапи от 2018 г., този инструмент за виртуализация интегрира различни източници на данни, включително тези от правителствени агенции, 3D модели, информация от интернет и динамични данни в реално време от IoT устройства. Различни агенции вече могат да споделят и преглеждат планове и дизайни на различните проекти в една и съща близост. Например Виртуалният Сингапур дава възможност да се визуализира съществуващ пейзаж срещу текущи / бъдещи проекти за надграждане или обновяване, което ще позволи на агенциите да си сътрудничат по съответните им проекти и да оптимизират цялостния дизайн и изпълнение, което води до по-голяма ефективност. Отвореното споделяне на данни е една от приоритетните области за визията на Сингапур за интелигентна нация. Чрез оповестяването на данни правителството има за цел да отключи икономическа стойност, да даде възможност за качествени изследвания и да задълбочи общественото участие и ангажираност. Инициативата Data. gov. sg датира от 2011 г. като безплатен и отворен портал за данни, където всеки има достъп до масиви от данни в Сингапур, вариращи от образование, околна среда и здраве до транспорт [ 11 ].
ГКЗ 1-2’ 2025 7