Основни компоненти на директивата INSPIRE:
• Метаданни;
• Оперативна съвместимост на пространствени данни и услуги;
• Услуги( откриване, преглед, изтегляне, трансформиране и извикване);
• Съвместно използване на пространствени данни и услуги;
• Мерки за координация и надзор, и докладване. Данни, включени в директивата INSPIRE:
• 34 теми от пространствени данни, подредени в три приложения( I, II и III), необходими за успешно изграждане на информационна система за околната среда;
• Пространствени данни, притежавани от държавни органи или от други институции за държавни органи и пространствени данни, използвани от държавни органи за изпълнение на техните обществени задължения
3.2. Copernicus Emergency Management Service( EMS)
Службата за управление на извънредни ситуации на Copernicus( EMS) [ 6 ] е програма в рамките на инициативата Copernicus на Европейския съюз, която предоставя навременна и точна геопространствена информация за реагиране при извънредни ситуации. Чрез използване на сателитни изображения и други източници на данни EMS подкрепя органите за управление на бедствия в ЕС и по света при реагиране на природни и причинени от човека извънредни ситуации, като наводнения, горски пожари, земетресения и промишлени аварии. Услугата предлага бързо картографиране, оценка на риска и системи за ранно предупреждение, подпомагащи както незабавната реакция при кризи, така и дългосрочното планиране за смекчаване на въздействията от бедствия и повишаване на устойчивостта. Службата работи в три основни направления, свързани с ранното предупреждение и мониторинг( фиг. 9):
• Наводнения: Европейските системи за информираност за наводнения( EFAS) и глобалните системи за информираност за наводнения( GloFAS) предоставят допълнителна информация за прогнозиране на наводнения на съответните заинтересовани страни, които подпомагат управлението на риска от наводнения на национално, регионално и глобално ниво.
• Пожари: Европейската информационна система за горски пожари( EFFIS) наблюдава активността на горските пожари в почти реално време. EFFIS подпомага управлението на горски пожари на национално и регионално ниво за държавите членки на ЕС и в Близкия изток, и Северна Африка.
• Засушавания: Обсерваторията за засушаване( DO) предоставя информация свързана със засушаването и ранни предупреждения за Европа( EDO), и в световен мащаб( GDO). Услугата публикува кратки аналитични доклади( Drought News) в очакване на предстояща суша.
Фиг. 9. Copernicus Emergency Management Service( EMS)
3.3. Механизъм за гражданска защита на ЕС- EU Civil Protection Mechanism
През октомври 2001 г. Европейската комисия създава Механизъм за гражданска защита на ЕС [ 7 ]. Той има за цел да засили сътрудничеството между страните от ЕС и 10 участващи държави( Албания, Босна и Херцеговина, Исландия, Молдова, Черна гора, Северна Македония, Норвегия, Сърбия, Турция и Украйна) по гражданска защита за подобряване на превенцията, готовността и реакцията при бедствия. Когато извънредна ситуация надхвърля възможностите за реагиране на държава в Европа и извън нея, тя може да поиска помощ чрез Механизма. Комисията играе ключова роля в координирането на реакцията при бедствия в световен мащаб, като допринася за поне 75 % от транспортните и / или оперативните разходи за разполагане. Той координира усилията в държавите членки на ЕС и използва данни от дистанционно наблюдение, за да подобри осведомеността за ситуацията и вземането на решения по време на извънредни ситуации.
4. СВЕТОВНИ СИСТЕМИ И ДИРЕКТИВИ
За целите на изследването е акцентирано върху четири директиви и системи на световно ниво: UN-SPIDER; International Charter on Space and Major Disasters; Sendai Framework for Disaster Risk Reduction 2015 – 2030 и Transforming our world: the 2030 Agenda for Sustainable Development.
48 ГКЗ 1-2’ 2025