Полни односи и контрацепција Реферати | Page 2

СТАНКОВИЋ ИВАНА

I /2

ЕМБРИОНАЛНА ФАЗА

Ембрионална фаза код човека траје од зачећа до 8. недеље трудноће. Основна карактеристика ове фазе је образовање три клицина листа: ектодерм, ендодерм и мезодерм.

У почетку ембрион има опште карактеристике кичмењака, међутим крајем ембрионалне фазе ембрион има основне особине људског организма. Ембрион има потпуно затворену цев и видљиви су зачеци екстремитета. У овом периоду дужина ембриона се дневно повећава за око 1 милиметар.

РАНА ФЕТАЛНА ФАЗА

Рана фетална фаза код човека траје од 8. до 28. недеље трудноће. У току овог периода растење ембриона је убрзано јер се образују сва ткива и органи. Крајем ране феталне фазе ембрион је потпуно формиран и назива се ФЕТУС. Дугачак је око 28 cm, а тежак око 1000 грама. Ембрион интензивно расте и мења се његов спољашњи изглед. У 4. недељи се од прамозга формирају предњи мозак и ромбасти задњи мозак. У 12. недељи глава је несразмерна у односу на тело, могу се препознати полна обележја, у 16. недељи трудноће очи се усмеравају напред, а уши су скоро сасвим са стране. Током 20. недеље почиње мишићна активност и мајка осећа покрете будуће бебе.