Наукове Товариство ім. Т. Шевченка і Михайло Грушевський Naukove_Tovarystvo_im_T_Shevchenka_i_Mykhailo_Hrus | Page 4

Л Ю БО М И Р В И Н А Р
його розвиток . Четвертий і останній етап співпраці Грушевського з НТШ тривав з деякими перервами від 1920 року до 1929 / 30 , в якому він спорадично містив свої праці в Записках НТШ і був в безпосередньому зв ’ язку з деякими членами НТШ . Перший і останній періодц праці Грушевського в НТШ були незначними і тому про них лиш коротко згадаємо . Натомість праця Грушевського в роках 1894 — 1913 на форумі НТШ творить цілу епоху в розвитку українського наукового життя і заслуговує на повне обговорення . Його діяльність в НТШ треба розглядати в двох основних площинах — науковоорганізаційній і адміністративній праці і в редакційно-видавничій . Лише на основі глибшої аналізи цих двох головних аспектів його діяльности — зможемо реконструювати його колосальний вклад в розвиток українського наукового життя і взагалі в культурно-національне життя української нації .
Перший свій зв ’ язок з Науковим Т-вом ім . Шевченка М . Грушевський завдячував Олександрові Кониському , який притягнув його до співпраці в Записках НТШ . В 1892 році в першому томі Записок появилася стаття Грушевського , під псевдонімом М . Сергієнка « Громадський рух на Вкраїні-Руси в XII віці ».
Роля О . Кониського в культурно-національному розвитку Галичини взагалі , а ранньої діяльности НТШ зокрема , не може бути недоцінена . 9 Саме він був головним промотором зміни статуту Товариства й ініціатором видавання Записок НТШ . Кониський зобов ’ язався притягнути до співпраці в Записках цілий ряд видатних придніпрянських вчених і тим самим зробити цей новий науковий журнал , виразником наукової праці соборної України . Проте це завдання йому вдалося виконати лиш частинно . В листі з 18 червня 1890 року до Олександра Барвінського , одного з його найближчих однодумців в Галичині , Кониський писав : « За статті до збірника Товариства Шевченка я прохав і обіцяли Ант ( нович ), Лучиць ( кий ), Мова і Нечуй ; але вже і терміни давно минули , а ті обіцянки — мабуть — так , як інші колишні — пішли з вітром . Не скажу вже , що з того й вийде . Тільки журби та суму більше , більш нічого ». 10 Зражений несповненими обіцянками київських учених старшої ґенерації , Кониський у тих роках
9 М . Грушевський в своїй статті про Кониського писав : « Спеціально важне значіння мали відносини Кониського до Галичини — для розвою національної ідеї і в Галичині й на Україні . Що до д о е г о с т и , т я г -
л о с т и й інтенсивности його участи в галицькім життю з Кониським на рівні можна поставити тільки Драгоманова , хоч , розуміється , впливи його діяльности далеко не були такі глубокі й сильні , як в Драгоманова . Зате для навязання спільности між сими двома частинами України-Руси , розтятими кордонами , його діяльність була найбільша ; а на зміцнення українського руху в Росії се мало превелике значення », М . Грушевський , « Памяти Олександра Кониського », Записки НТШ , т . 39 . кн . І , 1901 , стор . 11 ; Дро взаємини Грушевського з Кониським гляди нашу працю « Життя і наукова діяльність Мих . Грушевського », Український Історик , чч . 1 — 2 , ( 9 — 10 ), 1966 , стор . 28 — 30 .
10 М . Возняк , « Ол . Кониський і перші томи « Записок », Записки НТШ , т . 150 , 1929 , стор . 340 .