МЕД МЕД_2 | Page 32

ТРІШКИ НАУКИ

МАЙСТЕРНЯ ВІДЧУТТІВ

Мозок – складний орган , який забезпечує нам життя , який вмикає наш організм . Словом , це наш своєрідний комп ’ ютер , в якому безліч програм . Ми завжди говоримо про відчуття , але звідки вони ? Головні п ' ять , або центри першої сигнальної системи , є в нас від народження . Це здатність бачити , чути , насолоджуватись смаком , відчувати дотик , розпізнавати запахи . Це і є центри задоволення .
Чи задавали ви собі коли­небудь питання , коли ви отримуєте найбільше задоволення ? Джінсоп Лі , коли навчався в університеті , винайшов біологічний годинник . На землі був розміщений циферблат , а в центрі – соняшник , котрий обертався за сонцем і слугував своєрідною стрілкою годинника . Але друг Джінсопа зробив дещо кращий винахід . Він розмістив 5 склянок з ароматичною олією і над склянками лупу . Промінь сонця падав на лупу , фокусувався і потрапляв у склянку , а олія виділяла особливий запах для кожної години дня .
Таким чином , кожен в будинку по запаху здатен був визначити час . Вам теж подобається другий винахід більше ? Але чому ? А все через наш мозок . Коли ми дивимось на годинник із соняшником , то задіюємо лише два види відчуттів : зір і тактильні відчуття . А у випадку з іншим годинником додається ще й запах . Чим більше відчуттів задіяно , тим більше задоволення і насолоду ми отримуємо .
На базі 5 відчуттів , внаслідок хімічних взаємодій , зв ' язків між нейронами , виникає друга сигнальна система . З перших днів ми здатні чути , вчимося розпізнавати мамин голос , потім вчимося говорити , далі вчимось читати , писати . Зміни продовжують відбуватися і в дорослих . Адже в будь­якому віці людина здатна навчатися . Загалом , розроблено багато практик з відновлення пошкоджених ділянок головного мозку , базованих на посиленому тренуванню певної дії . Але чому ми не можемо повністю відновити мозок при пошкодженнях ? Тому , що організм кожного з нас абсолютно індивідуальний , і з якою швидкістю ми набуваємо навички , закладено в нашому ДНК . А те , що допомагає не завдати собі шкоди при навчанні – це страх . Кажуть , що боягузом бути немодно , чи не так ?
Рідкісна генетична хвороба – Урбаха­Віте повністю зруйнувала мигдалеподібні тіла в головному мозку 44­річної жінки , що відповідають за відчуття страху .
32