ТРІШКИ НАУКИ
" Еліксир молодості " в тобі
Молодильні яблука , киплячі чани з молоком , занурившись у які можна стати юним і прекрасним , посудини з живою і мертвою водою , філософський камінь та боги безсмертя , здатні воскресити навіть мерця … Але час іде , вода тече , стрілки крутяться тільки вперед , а наука та медицина не стоять на місці .
У 2009 році премія в галузі медицини була присуджена американським молекулярним біологам Елізабет Блакбурн , Карол Грейдер і Джеку Шостаку за опис своєрідного " біологічного годинника " та його батарейки – термінальних кінців хромосоми – теломерів та ферменту теломерази , їх поведінки в організмі та значення в життєдіяльності людини .
Теломери – це кінцеві частини лінійної молекули ДНК , які складаються із послідовності нуклеотидів , які періодично повторюються .
У людини ця послідовність має такий вигляд : ТТАГГГ . Було встановлено , що існує так звана межа Хейфліка , зв ’ язана з укороченням довжини теломер – кількість поділів соматичних клітин становить приблизно 50 разів , після чого клітини починають проявляти ознаки старіння . Функція , яку виконують теломери в організмі – захисна . Вони не дозволяють губитись важливій генетичній інформації в хромосомі , зберігаючи її стабільність .
Як показали дослідження , відновлювати ДНК має здатність фермент теломераза , який діє на теломери , відновлюючи їх початкову довжину .
Як же працює теломераза ? Теломери необхідні для початку реплікації ( подвоєння ) ДНК : до них прикріплюється РНКпраймер , з якої на кожній із ниток подвійної спіралі ДНК починається синтез другої нитки , яка є комплементарною першій . Після кожного поділу клітини частина кінцевих нуклеотидів на кожній хромосомі безповоротно губиться разом з РНКпраймером . Рано чи пізно , коли хромосома витрачає всі нуклеотиди своїх теломер , клітина не має можливості ділитись і через деякий час помирає . Теломераза ж добудовує відрізок однієї з ниток ДНК до того ча
24