I / 4
ЕМБРИОНАЛНА ФАЗА
Оплођена јајна ћелија – мала лоптаста творевина од 2 мм, у првих неколико дана кроз јајоводе се спушта до материчне дупље где се и зауставља. Процес развоја се дели на две фазе:
У првој фази јаје се дели на многобројне ћелије много мање од себе које ће касније достићи величину соматске ћелије. Ова фаза се назива фаза сегментације или браздања. Код човековог заметка од овог тренутка разликује се периферни ћелијски слој који је предодређен да обезбеди исхрану заметка, из којег касније настаје постељица.
Друга фаза развића јајета подразумева активну деобу ћелија која се карактеристише померањима у ћелијској маси и стварањем три клицина листа (ектодерм, мезодерм, ендодерм) који су зачеци великих система организма, па самим тим садрже све будуће делове организма. На основу њих заметак добија облик и разликовање основних ткива и органа.
Ектодерм – из кога се развијају кожа, нервни систем и перцептивни органи
Мезодерм из кога се развијају скелетни и мишићни систем
Ендодерм из кога се развијају унутрашњи органи (респираторни, дигестивни итд.)
Ембрионална фаза траје од зачећа до 8 недеље трудноће.
У почетку ембион човека има опште карактеристике кичмењака и до самог краја ове фазе не разликује се од ембиона осталих кичмењака. На крају четврте недеље на ембриону доминира глава, уочавају се очи и зачеци екстремитета.
Из дана у дан у првој фази развића ембрион се повећава за 1 mm.