ЖИВКОВИЋ ТАМАРА
Е м б р и о н а л н а фаза
Код човека траје од зачећа до осме недеље. Основна карактеристика ове фазе је образовање три клицина листа (ектодерм, ендодерм, мезодерм) и диференцијација основних ткива и органа. У почетку се не разликује од ембриона других кичмењака, а при крају ове фазе се већ може разликовати. Ембрион има затворену нервну цев и видљиви су зачеци екстрамитета. Дужина ембриона се повећава за око 1 милиметар.
РАНА ФЕТАЛНА ФАЗА КАСНА ФЕТАЛНА ФАЗА
Ова фаза развића ембриона човека траје од 8. до 28. недеље. Растење ембриона је убрзано јер се образују сва ткива и органи. Крајем ране феталне фазе ембрион је потпуно формиран и назива се фетус. Он интензивно расте и мења се његов спољашњи изглед. Глава је велика у односу на тело, могу се препознати полна обележја, уши су скоро сасвим са стране. Током двадесете недеље ембрион је покривен финим длакавим омотачем који се назива лануго. Почиње мишићна активност и мајка осећа покрета екстрамитета будуће бебе.
Ова фаза траје од 28. недеље до рођења детета. У овом периоду раст фетуса је интензиван и зато се убрзано мења његов облик. У 40. недељи фетус је тежак око 3300 грама. Лануго се губи на почетку ове фазе и сада фетус има фину, глатку и светлу кожу. Нокти лагано расту, а може се запазити и трептање очних капака. Плућа и бубрези у 7. месецу нису довољно развијени, па зато бебе које су тада рођене су веома нејаке и осетљиве.
Порођај представља прекид трудноће након 28 недеља. Нормална трудноћа траје 37-42 недеље. Уколико се деси пре овог периода – превремени порођај, након овог времена – пренесена трудноћа. Беба пре рођења заузима разне положаје, најчешће главом на доле.
Порођај почиње такозваним трудовима, грчењем мишића материце и прскањем амниона. Контракције мишића за око 6 сати истискују плод. Он при томе ротира и појављује се потиљком, са лицем окренутим на доле.
Прво лагано излази глава, онда рамена, кукови и на крају доњи удови. При рођењу пресеца се пупчана врпца, а пупак се заштићује од инфекције. После чишћења дисајних органа благим ударом беба удахне ваздух.
Пола сата касније одстрањује се плацента, а у наредних неколико недеља материца се скупља и смањује на нормалну величину. Хормон хипофизе изазива порођај, од у одређеном тренутку делује на зид материце изазивајући њено грчење. Хормони делују и на млечне жлезде, па оне најчешће одмах после порођаја почињу да луче млеко којим се новорођенче храни.
Порођај може бити природним путем или царским резом. То је оперативни порођајни захват при којем се породиљи отвара трбух и материца, па кроз тај рез вади дете. Овај захват је познат још од 16. века (само у најтежим случајевима, смртност је била 80%). Развојем технике и медицине више није опасан. Данас се изводи код различитих компликација у порођају.
При здравственим установама постоје центри за припремање трудница.
РАЂАЊЕ