Зелени змај | Page 3

Свака појединачна животиња мора сама да води борбу за преживљавање
зиме и постоје разне стратегије за то : неке животиње се укопају у снег и попут Ескима живе у иглоима , на топлом и сигурном . Друге зими спавају у пећинама и рупама које су на сигурним местима , као нпр . испод жбуња . Њихово тело троши мање енергије , њихов метаболизам се смањује у великој мери , да би изгубили што мање топлоте , снаге и тежине . Животињама које су у зимском сну , срце куца веома успорено ( 2-3 пута у минуту уместо уобичајних 120- 170 пута / мин .) и телесна температура се спушта на минимум , често на вредност околне температуре . Неки губе једну трећину или чак и више од телесне масе током дугог зимског сна . Мање животиње повремено прекидају сан , да би јеле или обавиле нужду . Ти „ неправи “ зимски спавачи такође спавају неколико месеци , али њихова температура не пада испод нормалне вредности .
Једна друга категорија животиња које су отпорне на хладне зиме има дебели „ оклоп “ од масног ткива , који понекад чини чак 50 % њихове укупне телесне тежине . Уз то оне скоро све имају и крзно , као нпр . фоке . Изолација њиховог тела је тако савршена , да ледено хладно окружење не може да расхлади животиње у мери која би била опасна по живот .
Птице имају густо перје преко слоја ситног паперија са микро коморама за ваздух које не пропуштају хладноћу . Код неких птица чак су и ноге и кљун делимично покривени перијем .
Преузето
од
Друштва
за
заштиту
животиња
Страна 3
Свакодневно користимо предмете од папира , пластке , стакла . Али не