Услови живота
Велике количине кише током године и високе температуре омогућавају велико испаравање, па је ваздух влажан. У таквим условима расте густо и бујно дрвеће - више од 4000 врста. Бујност и распрострањеност биљних врста у шуми одређује количина светлости, воде и врста тла.
Слојевитост тропских кишних шума:
највиши слој
горњи слој
средњи слој
шумско тло
Већина шумских животиња прилагођава се животу у балдахину високо изнад земље. У поређењу са животом доле, живот на дрвету је компликована ствар. Становници на дрвећу морају да се крећу кроз танко грање и преко отворених простора , прецизно процењијући удаљеност и пазећи притом на опасност. Један пограшан потез могао би да значи дуг пад у сигурну смрт.
Несумњиви господари живота на дрваћу су примати, нарочито мајмуни. Готово сви примати живе у овим шумама јер им спретне руке и велики мозак помажу да се крећу невероватно хитро. Друге животиње се другачије прилагођавају животу на дрвећу. Змије пузавице на пример имају танко жилаво тело и могу равномерно да распореде тежину док клизе измећу најтањих грана. Доле на земљи живот је другачији. Густо шипражје отежава кретање великих животиња, па оне живе саме или у малим групама.
Дневни распоред у тропској кишној шуми
1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)