ФЛОРА
У ужем ботаничком смислу, под тајгом се подразумева тамна зимзелена четинарска шума коју изграђују смрче и јеле. У ширем смислу, тајгама припадају и светле листопадне шуме ариша. У евроазијским тајгама расту сибирски ариш (Larix sibirica), дауријски ариш (Larix gmelinii) , сибирска јела (Abies sibirica), пљоснатолистна бреза (Betula platyphylla), као и смрче (Picea abies i Picea obovata). У мање климатски суровим областима расте и сибирски бор (Pinus sibirica). У Северној Америци присутне су следеће врсте источноамерички ариш (Larix laricina), балзамска јела (Abies balsamea), бела смрча (Picea glauca) црна смрча (Picea mariana). Банксов бор (Pinus banksina) је такође становник бореалне шуме али је заступљенији у њеним јужним пределима.
У поређењу са другим шумама бореалне су веома једноставне зато што имају далеко мање врста; у ствари готово све дрвеће у овим шумама јесу четинари.
Четинарско дрвеће, као бор, смрека и јела, на више начина се разликују од другог шумског дрвећа. Уместо широког спљоштеног лишћа оно има мале воскасте иглице, а уместо цветова стварају семенке у шишаркама. Иглице четинара очито имају мању површину од широког лишћа и зато су мање ефикасне код фотосинтезе. Међутим, њихова мала величина и густи воскаст покров штите их леда и ветра, који би тешко оштетили шире листове. Зимзеленим четинарима не отпадају иглице у јесен. Иако је превише мрачно да би ово дрвеће вршило фотосинтезу током зиме, отпадање иглица и њихов поновни раст у току кратког лета прадстављали би велики гибитак енергије.
ФАУНА
Очувани биоми тајги богати су и животињским врстама. Фауну тајги чине:
•
•
•
•
•