Грушевськознавство: Ґенеза й історичний розвиток Hrushevskoznavstvo_Geneza_i_istorychnyi_rozvytok | Page 49

48 ЛЮБОМИР ВИНАР
У 1966 р ., з нагоди відзначення 100-ліття з дня народження Грушевського , автор цих рядків вказував на невідкличну потребу систематичного бібліографічного вивчення його творчосте56 .
Від того часу вже проминуло ЗО років , і зроблено певні поступи в бібліографічному вивченню творчої спадщини історика , публіциста і суспільно-політичного діяча . Звичайно , не все зреалізовано , що ми раніше заплянували , проте є надія , що спільними силами істориків , бібліографів і архівістів бібліографія грушевськознавства , що являється її головною дисципліною , розбудується .
Тепер бажаю коротко обговорити бібліографічні дослідження « Ґрушевськіяни » в минулому і теперішньому розвитку грушевськознавства , зосереджуючися на бібліографії творчосте Грушевського . Інші ділянки бібліографії вимагають окремого дослідження . Це також відноситься до бібліографічної , бібліометричної і статистичної методи дослідів творчосте , що уможливлюють систематичне вивчення творчої спадщини М . Грушевського і членів його родини .
Бібліографічні дослідження
Бібліографічними дослідами публікацій Грушевського займалися професійні бібліографи та історики . На цьому місці слід наголосити органічне пов ’ язання між бібліографічними та історіографічними дослідженнями , які глибоко просякають у ділянку вивчення історичних видань окремих дослідників та науково-видавничої діяльносте різних наукових установ .
Першу бібліографію праць Грушевського опрацював видатний український бібліограф Іван Левицький ( 1850 — 1913 ) на початку 1900-х років . Вона з ’ явилася в науковому збірнику , присвяченому Грушевському , в Львові в 1906 р . 57 Бібліографія Левицького охоплює праці Грушевського за 1885 — 1904 роки і нараховує 562 окремих бібліографічних записів ( одиниць ). Вона складається з таких розділів : 1 ) розвідки , статті , замітки і матеріяли ( с . 1 — 14 ); 2 ) рецензії , оцінки і бібліографічні огляди ( с . 15 — 45 ); 3 ) оповідання ( с . 46 — 47 ); 4 ) статті різного змісту ( с . 48 — 50 ). Автор включив також покажчик імен і географічних місцевостей , згаданих у заголовках праць історика . Бібліографічні описи в бібліографії повні , а список праць Грушевського укладений в хронологічному порядку . На превеликий жаль , Левицький не включив у свою працю відповідного бібліографічно-методологічного впровадження , тому не знаємо , чи всі бібліографічні описи основані на першоджерелах або взяті з другорядних бібліографічних джерел . На нашу думку ,
56 Любомир Винар , « Потрібна бібліографія творів Михайла Грушевського ». Сучасність , 1966 , ч . 7 — 8 , с . 113 — 115 .
57 Іван Левицький , « Реєстр наукових і літературних праць проф . Михайла Грушевського ». Науковий збірник , присвячений професорови Михайлови Грушевському учениками й прихильниками з нагоди його Десятилітньої праці в Галичині ( 1894 — 1904 ). Львів , Видання Комітету , 1906 , с . 1 — 64 .