Грушевськознавство: Ґенеза й історичний розвиток Hrushevskoznavstvo_Geneza_i_istorychnyi_rozvytok | Page 194

V . ДОДАТКИ 193
Ювілейна конференція мала всеукраїнський академічний характер , в якій взяли участь науковці з Америки , України і Канади . Українську державу офіційно репрезентував на конференції Достойний Посол України у СІЛА — д-р Юрій Щербак .
Учасники конференції обговорили ряд аспектів державотворення і грушеве ькознавства в контексті творів М . Грушевського ( виступи Ю . Щербака , Т . Гунчака , Л . Винара , М . Антоновича , Р . Шпорлюка ) і прийняли такі рішення :
1 . Сприяти розвиткові грушевськознавства як окремої міждисциплінарної науки в Україні й поза її межами . Ця дисципліна була започаткована Українським Історичним Товариством в 1966 році , коли було відзначено 100-ліття з дня народження найвидатнішого українського історика й Голови Української Центральної Ради .
2 . Сприяти видрукуванню недрукованих і друкованих праць і архівних матеріялів М . Грушевського й окремих монографічних досліджень , документальних , мемуарних творів , присвячених життю , творчості й діяльності історика , державного діяча .
3 . Впровадити в українську й світову історичну науку історіософічну схему М . Грушевського історії українського народу й держави (« Історія України-Руси ») з відповідними доповненнями як наукову схему української національної історіографії , яку запровадити для вивчення в школах , вищих навчальних закладах .
4 . Приділити увагу глибинному вивченню вкладу М . Грушевського в формування основ внутрішньої і зовнішньої політики України , виділивши , зокрема , такі напрями : а ) західний напрям зовнішньої політики України ; б ) стратегічне співробітництво України і США ; в ) роля і місце України в Европі ; г ) формування кооперації країн Чорноморського басейну ; д ) відносини України і Росії . 5 . Учасники підкреслили актуальність історичних і державотворчих концепцій М . Грушевського в його працях (« На порозі Нової України » та інші ) для формування зваженої та відповідальної зовнішньої та внутрішньої політики України і рекомендували урядовим інституціям України вивчати спадщину М . Грушевського й творчо застосувати її в сучасних умовах .
6 . Підтримати ініціятиву Українського Історичного Товариства при співпраці наукових установ в Україні й поза її межами видання періодичних наукових збірників « Михайло Грушевський : статті і матеріяли ».
7 . Сприяти виданню джерельних матеріялів і епістолярної спадщини Михайла Грушевського і його співробітників в українській , англійській і інших мовах . Подякувати видавцям англомовного перекладу « Історії України- Руси » і відзначити передрук цього монументального твору в Україні .
8 . Підтримати звернення до Генпрокурора України в справі розслідування обставин зникнення рукопису 2-ї частини X тому « Історії України-Руси »