ПРИЧИНИ ГОЛОДОМОРУ Більшовики й Україна
Четвертий універсал Української Центральної ради , яким проголошено незалежність УНР , 22 січня 1918 р .
Після Лютневої революції 1917 року в Україні піднялася потужна хвиля визвольного руху . Із проголошенням Української Народної Республіки нація стала на шлях створення незалежної демократичної держави . У той же час у листопаді 1917 року владу в Росії захопили більшовики на чолі з В . Леніним під гаслами « диктатури пролетаріату » і « червоного терору ». Вже за місяць , на початку грудня 1917 року , В . Ленін та Л . Троцький оголосили Україні війну .
Україна розглядалася більшовиками як величезна ресурсна база . Український хліб і вугілля , сіль і метал – одна з головних причин агресії більшовицької Росії супроти Української Народної Республіки . У січні 1918 року в телеграмі своїм соратникам в Україні В . Ленін писав :
«… Вживайте найенергійніших революційних заходів для надсилання хліба , хліба й хліба !!! Інакше Пітер може околіти ...».
Проте військові дії проти України були продиктовані не лише економічними , а й ідеологічними причинами . У 1919 р . в захопленій Україні більшовики розпочали втілення комуністичної ідеології в державну практику ( ця політика пізніше отримала назву « воєнного комунізму »). В її основі лежали націоналізація промислового виробництва , згортання товарно-грошових відносин , заміна їх державним регулюванням , продовольча диктатура , трудові мобілізації , що переважно досягалися методами терору . Впровадження навесні 1919 р . « продовольчої розкладки » передбачало , що все зерно , крім необхідного мінімуму ( посівний фонд , хліб для прожитку членів сім ’ ї та фураж ), селяни змушені були здавати державі за надзвичайно низькими фіксованими цінами . На практиці ж найчастіше майже весь хліб забирали без будьякої компенсації . Запровадження продрозкладки і терор , який її супроводжував , викликали опір селянства . Головною у відносинах між владою і українським селянством стала дилема особистої свободи та комуністичного примусу . Україну охопили численні повстання , в 1920 – 1921 роках тут діяли сотні загонів , які об ’ єднували десятки тисяч повстанців .
Саме політика « воєнного комунізму » – повного диктату комуністичного режиму над особою – стала головною причиною голоду 1921 – 1923 років , який уразив Україну та південну Росію . В той же час більшовицька влада опинилася перед загрозою цілковитого паралічу економіки і широкомасштабної війни з селянством . За цих умов Ленін і більшовики змушені були відмовитися від курсу на негайну побудову комунізму і перейти до « нової економічної політики » ( НЕПу ). Однак перехід до НЕПу із товарно-грошовими відносинами розглядався лише як тактичний відступ від побудови комунізму .
Про це навесні 1922 р . В . Ленін писав так :
« Найбільша помилка думати , що НЕП покладе край терору . Ми ще повернемося до терору , і до терору економічного ».
8