Геодезия, Картография, Земеустройство Списание ГКЗ 5-6' 2022 | Page 7

ПРИВЕТСТВИЕ
от д-р инж . Иван Калчев , председател на Съюза на геодезистите и земеустроителите в България
Уважаеми дами и господа , драги гости и скъпи колеги ,
Тази година с гордост и признание към предходните поколения геодезисти отбелязваме 100-годишнината от поставянето на основите на организираната геодезическа общност в България .
В такива моменти , с почит и уважение , се обръщаме към историята , за да отбележим многобройните и значими събития от делата на основателите и деятелите на нашето професионално общество , чиито наследник е Съюзът на геодезистите и земеустроителите в България .
Съюзът на геодезистите и земеустроителите в България води началото си от създаването през 1922 г . на група от инженер-земемери в състава на Българското инженерно-архитектурно дружество ( БИАД ), учредено на 3 март 1893 г . През 1937 г . групата е прераснала в дружество на инженер-земемерите , по-късно , през 1949 г ., е преструктурирано като отдел по геодезия в Научнотехническия съюз ( НТС ), секция по геодезия през 1957 г . и Научно-технически съюз на българските геодезисти и земеустроители през 1965 г . За отбелязване е факта , че през 1971 г . броят на членовете на НТС на геодезистите и земеустроителите е 3235 , като са изградени структури с
местни ръководства във всички 28 окръжни центрове ! През 1990 г . с решение на проведения конгрес на организацията се приема настоящото му име . Българското инженерноархитектурно дружество ( БИАД ), също многократно преименувано през годините , от 1992 г . е с правоприемник – Федерация на научно-техническите съюзи ( ФНТС ). Съюзът на геодезистите и земеустроителите в България като самостоятелно юридическо лице продължава да е в състава на ФНТС , като член-учредител .
Много са дейците на геодезическата общност , отдали сили , идеи и средства , за да я има нашата организация през тези 100 години . Редно е да споменем с почит имената на учредителите :
За съвременното и стабилно развитие на СГЗБ през много голяма част от съществуването му огромен принос имат неговите дългогодишни председатели – проф . поч . д- р инж . Васил Пеевски ( в продължение на 34 години ) и чл . - кор . проф . д-р . инж . Георги Милев ( в продължение на 24 години ). Заслужено те са удостоени със званието почетни председатели на СГЗБ . През значими периоди от развитието на ФНТС начело на организацията са били тези , най-изявените дейци на СГЗБ , които са заемали поста председател и зам . председател на Федерацията . Под председателството на проф . Пеевски , СГЗБ става член на Международната федерация на геодезистите , като по този начин през 1959 г . се включва в световното семейство на най-значимата международна геодезическа организация . В тази организация нашите представители са завоювали голям авторитет на българските геодезисти в средите на ФИГ , като са участвали в значими събития , като : домакинството на 31-то заседание на перманентния комитет през 1964 г . в София , проведен в залата на Народното събрание ; поемане на ръководството на ФИГ през периода от 1982 до 1985 г .; организирането на ХVІІ конгрес на федерацията и 50-то заседание на перманентния комитет през 1983 г . в София , като 5 от 7 членове на бюрото на федерацията са били от България , включително президента – проф . В . Пеевски , вицепрезидента - инж . Б . Кръстев , генералния секретар – инж . Ив . Кацарски , касиера – проф . Г . Златанов , конгресния директор – инж . М . Миланов , зам . конгресния директор – инж . И . Иванов ; организиране на заседания на перманентните комитети на ФИГ в Хага и Токио ; избор на български представители за председатели на комисии на FIG ; участието на национални представители в 9-те комисии на Федерацията .
Втората международна организация , в която нашият съюз става член през 1967 г . е Международното дружество по фотограметрия и дистанционни изследвания ( ISPRS ). В дейността на ISPRS активно са участвали наши представители в конгресите на дружеството през 1972 г . в Отава ( Канада ), през 1980 г . в Хамбург , през 1984 г . в Рио де Жанейро и през 1988 г . в Киото ( Япония ). Представителят на Съюза , доц . д-р инж . Иван Кацарски , е избран за втори вицепрезидент на дружеството за периода 1989-1992 г .
През 1968 г . съюзът става член и на Международната картографска асоциация ( ICA ). В асоциацията , от наша
ГКЗ 5-6 ’ 2022 5