Геодезия, Картография, Земеустройство Списание ГКЗ 5-6' 2022 | Page 45

Секцията по геодезия и земеустройство при Научнотехническия съюз ( тогава не бяха учредени сегашните съюзи по отрасли ), Управление „ Геодезия и картография , Военнотопографската служба и Отдел “ Земеустройство и борба с почвената ерозия ” при Министерство на селскостопанското производство . Излизането на бюлетина беше прието тогава от колегията с голям ентусиазъм и интерес като нещо дълго желано , като духовна потребност , макар днес ние да разглеждаме със снизхождение неугледните му циклостилни страници ”. И по-нататък : „ Издаването на бюлетина се подпомагаше от цялата геодезическа колегия . Нашите инженери геодезисти започнаха бързо и активно да участват като автори на страниците му , а доброволни активисти , членове на секцията по геодезия и земеустройство поеха сами грижата по абонирането му , която на практика продължава досега цели 20 години .“ „ Списанието бързо успя да си създаде свой индивидуален почерк освен чрез тематиката си , още и чрез художественото си оформление ”. „ От страниците на нашето списание се вижда ясно как е вървяло бурното революционно научно-техническо развитие на геодезията , фотограметрията и картографията , както и на земеустройството през последните десетилетия и в световен мащаб , и съответно отражението и развитието на тези световни тенденции у нас с оглед нашите условия , нужди , икономически възможности и държавни задачи “. Интересна информация от старите страници на Списанието са показани и на фиг . 2 и фиг . 3 .
Фиг . 2 . Реклама на корицата на списанието от 1962 г . за произведен от Развойното предприятие за геодезически прибори нов модел нивелир Ни-020
Фиг . 3 . Публикувано съобщение за абонамент за 1965 г .
По-нататък , наред с проблемите , съпътстващи издаването на списанието , е направен анализ на отделните направления и рубрики , застъпвани в него .
Традиционно , сега съдържанието на списанието включва постоянните рубрики : - Геодезия ; - Фотограметрия , лазерно сканиране , спътникови изследвания ; - Картография , ГИС ; - Инженерна геодезия ; - Кадастър и земеустройство ; - Събития , прояви , новини и факти ; - Книжнина ; - Юбилеи ; - In memoriam . Наред с постоянните рубрики на основните клонове на геодезията се поддържат и допълнителни специални рубрики : - Образование ; - Професионална практика ; - Геодезията , литературата и изкуството ; - Хидрография ; - В помощ на производството ; - Съюзен живот и др .
Развива се тясно международно сътрудничество със съответни списания в европейските страни . По-нататък се прави преглед , от който се вижда , че списанието практически е огледало на проблемите на геодезическата колегия и на страната в аспектите , свързани с нея . От страниците на нашето списание може да се проследи как е вървяло бурното революционно научно-техническо развитие на геодезията , фотограметрията и картографията , както и на земеустройството и свързаните с тях области през последните десетилетия и в световен мащаб , и съответно отражението и развитието на тези световни тенденции у нас с оглед нашите условия , нужди , икономически възможности и държавни задачи .
През изминалия 60-годишен период списанието просъществува благодарение на усилията , енергията и амбицията на геодезическата колегия . Сред нея особено трябва да се отбележат тези на неговите основни двигатели – главни редактори , редакционна колегия , редактори , автори и много други . Безспорно , не може да не се спомене името на покойния проф . Васил Пеевски –
ГКЗ 5-6 ’ 2022 43