Геодезия, Картография, Земеустройство Списание ГКЗ 3-4' 2022 | Page 46

2 . ДАННИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЧНИТЕ ЕЛЕМЕНТИ В РАЙОНА НА БЪЛГАРСКАТА БАЗА ЗА ПЕРИОДА НА ИЗСЛЕДВАНЕ
В района на БАБ има монтирана метеорологична станция с автоматичен запис на всеки десет минути на някои параметри на приземната атмосфера – температура и влажност на въздуха , атмосферно налягане , максимална и средна скорост на вятъра , с вариации , пориви и посока . За времето на работа на мареографната станция през 2019 година има архив на метеорологичните данни , от които да се потърси въздействието на локалните метеорологични условия върху колебанията на океанското ниво [ 4 ]. Тези данни спомагат за по-прецизния прочит на тези процеси и филтриране на измервания , за които може да се твърди , че са в силно неустойчива атмосфера и вълнение , и които биха нарушили плавния ритъм на приливните стойности .
В акваторията на БАБ е фиксиран датчик за проследяване и запис на колебанията в океанското ниво , с местоположение ( фиг . 1 ), отбелязано с М . Разположен е в основата на сравнително тихо скално прикритие , с изложение на север-североизток , в близост до зоната на дебаркиране на експедициите и на около 350 метра от основната постройка на БАБ .
Фиг . 1 . Разположение на мареографната станция ( М ) пред БАБ
В статията е разгледан само месец април ( 2019 г .) като принцип на комбиниране на мареографни с метеорологични данни , с цел да не се увеличава прекомерно обема на текста . Най-достоверно е проследяването на процесите поотделно за всеки месец , тъй като атмосферните процеси са динамичен фактор и ако се търсят по-дългопериодични зависимости , те не могат да бъдат представителни , или могат да останат неотразени . От друга страна ежедневните съпоставки на отделните параметри на системата не осигуряват цялостно проследяване на климатичните процеси , имайки предвид , че атмосферните фронтове преминават за поголям период . Едномесечният период дава реална представа и за средномесечното океанско ниво , като обхваща характерните фази на астрономичните тела , свързани с приливните влияния .
Анализирани са евентуални корелационни зависимости между значителни резки промени на атмосферното налягане и височината на нивото , както и оценка на ветровото въздействие с цел установяване на сгонно-нагонни вълни . За да могат да бъдат анализирани правилно тези зависимости , първо са систематизирани максималните , минималните и средните стойности на атмосферните параметри . Метеорологичните данни са филтрирани през 1 час , като от 1 до 30 април 2019 г . техният брой е 720 . Средните ( в скобите минимални и максимални ) стойности за периода са както следва : - атмосферно налягане – 991.4 hPa ( 951 hPa до 1010hPa ); - средна температура – -0.7 о С ( -8.7 о С до + 3.5 о С ); - средна влажност на въздуха – 84 % ( 44 % до 99.6 %).
3 . ВРЪЗКА МЕЖДУ КОЛЕБАНИЯТА НА АТМОСФЕРНОТО НАЛЯГАНЕ В РАЙОНА НА БАБ И НИВОТО НА ОКЕАНА
Атмосферното налягане през месец април 2019 година се променя от 951 hPa до 1010 hPa , като найчувствителен траен спад се забелязва в периода 9 - 13 април , а именно почти 60 hPa за 4 денонощия , а найкратковременен спад има между 1 и 2 април , когато за едно денонощие налягането се понижава с 35 hPa ( фиг . 2 ). По абсцисата на графиката са нанесени дните , като числата показват броя часове от началото на месеца , а по ординатата са показанията на атмосферното налягане . Ако тези стойности се разгледат вече като последвало
44 ГКЗ 3-4 ’ 2022