Геодезия, Картография, Земеустройство Списание ГКЗ 3-4' 2022 | Page 42

Транспортният достъп до крепостта се осигурява по ул . „ Цар Михаил III Шишман ”, която завършва на уширението пред гребната база и през парка на крепостта „ Баба Вида ”. Проектът предвижда изграждане на паркинг за пет паркоместа , едно от които е предназначено за инвалиди . В непосредствена близост са проектирани рампи за достъп до моста пред “ Флорентин ” капия . В обхвата на проекта има още около 50 съществуващи паркоместа върху общински терени – едните срещу „ Еничар ” капия , останалите срещу крепостта „ Баба Вида ”, които ще обслужват посетителите на крепостната система „ Калето ”.
4 . ОСОБЕНОСТИ ПРИ ВЕРТИКАЛНО ПЛАНИРАНЕ НА ОБЕКТА
Целта на вертикалното планиране е да се избере найподходящото положение по височина на отделните съоръжения , да се осигури транспортна и пешеходна връзка до всички обекти посредством изграждането на улична и алейна мрежа , и определянето ѝ във вертикално положени , също и решаването на проблема с отвеждането на повърхностните води . Изменението на съществуващия терен е извършено съгласно съответните правила и норми за вертикално планиране [ 2 ]. Всички тези условия са изпълнени , така че съществуващият релеф и проектните повърхнини да са максимално близо една до друга и по този начин обемът на земните работи се свежда до минимум .
Проектът за вертикално планиране е изготвен в съответствие с действаща нормативна уредба в Република България [ 3 ], [ 4 ].
Спецификата на вертикалното планиране на обекта се определя от следните фактори :
• липса на дъждовна канализация на територията на обекта ;
• липса на естествен водоприемник за отвеждане на повърхностни води ;
• променливи сезонни нива на подпочвените води в района на крепостната система ;
• изграждане на съоръжения за регулиране на водното ниво в крепостния ров ;
• спазване на основния замисъл на проекта – създаване на предпоставки за максимално разкриване на крепостните съоръжения чрез подходящо моделиране на околното пространство , експониране и създаване на хармонична околна среда ;
• изпълняване на всички изисквания за осигуряване на “ достъпна среда ” и осигуряване на височинна връзка с околния терен и изградената инфраструктура .
Първите три фактора предопределят начина на отводняване на проектните повърхнини – основно в зелените площи и крепостния ров ( фиг . 14 ) и частично в дъждовната канализация на прилежащата ул . “ Цар Mихаил III Шишман ”. С цел повишаване на възможностите за естествена филтрация , повърхнините са моделирани с малки наклони , а алеите – с едностранни напречни наклони по посока на стръмната права .
Фиг . 14 . Начин на отводняване на проектните повърхнини
Във връзка с начина на отводняване са избрани и настилките на алейната мрежа и обходната алея на крепостния ров – съответно декоративен паваж и филц .
Преминаването от един проектен наклон в друг е осъществено чрез вписване на вертикална крива с подходящ радиус или с нивелетна чупка в случаите , когато вертикалната крива се получава с бисектриса по-малка от 5 cm .
Кръстовищата са проектирани , така че да се получат повърхнини , които да обединяват различните ширини и наклони на алеите . Това е направено чрез моделиране на тези повърхнини и осъществяване на плавен преход от едната алея в другата ( фиг . 15 ).
40 ГКЗ 3-4 ’ 2022