• въвеждане на техники и програми за интерпретация и анимация , които да спомогнат за подробна възстановка на историческата атракция ;
• развитие на допълнителна техническа инфраструктура в района на обекта , която включва : изграждане на паркинг , зелени площи , тоалетни , осветление , малки съоръжения за събиране на отпадъци , комунални услуги , обслужващи туристическата атракция за посетителите , достъп за хора с увреждания , изграждане на анимационен център , състоящ се от два основни дяла – детска занимателна площадка и спортно-атракционен комплекс за младежи и възрастни ;
• разкриване на крепостната стена и моделиране на терена .
Оживлението в обхвата на крепостната система е постигнато с равномерно насищане на различни атракции и съоръжения в рамките на дългия повече от километър и половина туристически маршрут . Всички атракции са съобразени с монументалната обстановка на средата и не влизат в конфликт с нейното автентично излъчване .
Ситуирани са различни компоненти – съоръжения , част от техническата инфраструктура . По сериозна строителна намеса е предвиденото преминаване през насипа под улица „ Казармена ”. Проектиран е подлез ( фиг . 6 ) с дължина 32.50 m .
Фиг . 6 . Подлез
Другата намеса е пешеходен мост ( фиг . 7 ), водещ към „ Флорентин ” капия . Мащабът на моста е съобразен с предвижданията на проекта по отношение на другия основен компонент – атракцията „ Водна площ “, в която ще плават лодки .
Фиг . 7 . Дървен мост над рова
38 ГКЗ 3-4 ’ 2022