Геодезия, Картография, Земеустройство Списание ГКЗ 3-4' 2022 | Page 35

Премахването на точките е извършено ръчно . Този процес подобрява качеството на модела и значително намалява времето за последващите обработки . Плътният облак за целия модел съдържа около 60 млн . точки . От него автоматично се създава полигонален модел ( Mesh ). Той съдържа около 4 000 000 триъгълника и част от него е визуализирана на фиг . 5 .
Фиг . 5 . Полигонален модел на източната и северната фасада на Даскалоливницата
Следващата стъпка е свързана със създаването на триизмерен числен ( цифров ) модел с текстура . Визуализацията на част от модела , представящ източната и северната фасада на Даскалоливницата , е представена на следващата фиг . 6 .
Фиг . 6 . Визуализация на част от създадения текстуриран триизмерен числен модел , обединяващ двете двойки източна и северна фасада
Направено е сравнение между дължини измерени директно по сградата и отчетени от модела . Измерени са 25 дължини , разположени както хоризонтално , така и във вертикално направление по четирите фасади ( разстояния по прозорци , врати , паметни плочи и други елементи ). При малки разстояния , например дължина на прозорец или височина на паметна плоча , не се наблюдават разлики в измерените разстояния . Разлики се наблюдават единствено при дължините на целите фасади , като найголямата е със стойност 5 mm .
За целите на изследването са създадени и ортофотомозайки , които се използват за изработването на четирите фасадни плана на Даскалоливницата . Ортомозайката представлява комбинирано изображение , получено чрез обединяване на оригиналните изображения , проектирани върху обектната повърхнина и трансформирани в избрана проекция . Agisoft позволява няколко вида проекции , които могат да бъдат използвани , в зависимост от типа на обекта – географска , планарна и цилиндрична . За конкретната задача е използвана планарна проекция , която е подходяща за проекти , отнасящи се за фасади или други не хоризонтални повърхнини , какъвто е и нашият случай . Тази проекция позволява да се избере проекционната равнина и ориентация на ортофотомозайката чрез набор от маркери [ 4 ]. Това е подходящо за проекти , свързани със създаването на ортофотомозайки на фасади на сгради , като тези представени на фиг . 7 .
4 . СЪЗДАВАНЕ НА ФАСАДНИ ПЛАНОВЕ
За изработването на фасадните планове и графичното им оформление е използван специализираният софтуер Graphisoft Archicad . Този софтуер , разработен от унгарската компания Graphisoft , е един от най-популярните продукти за архитектурно
ГКЗ 3-4 ’ 2022 33