Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-5-6'2020 | Page 50

ОБРАЗОВАНИЕ И ПРОФЕСИОНАЛНА ПРАКТИКА
ПОСТИЖЕНИЯТА НА ФОТОГРАМЕТРИЧНИТЕ И ДИСТАНЦИОННИ МЕТОДИ ЗА УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО
Доц . д-р инж . Нели Здравчева , УАСГ
„ Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс , който , така да се каже , е постижим само за малцина , а необходимост , за да не се самоунищожи човешкият род ” Екхарт Толе
SUMMARY
The author ( by profession a pedagogue in the field of teaching technical disciplines and an engineer in geodesy , photogrammetry and cartography ) based on his teaching experience , considers the importance of some achievements of the photogrammetry and remote sensing for the purposes of improving education . The article focuses on one of the most pressing problems of modern society , namely the deepening imbalance and mismatch between advanced technology and the level of personal human growth . In this aspect , the modern achievements of the photogrammetry and remote sensing could play an important role , both for environmental education and for building a more humane value system and for the formation of a correct worldview in adolescents .
Key words : remote sensing , education , human personality , worldview
РЕЗЮМЕ
Авторът ( по професия педагог в областта на обучението по технически дисциплини и инженер по геодезия , фотограметрия и картография ) въз основа на преподавателския си опит , разглежда значението на някои постижения на фотограметричните и дистанционни методи за целите на усъвършенстване на образованието . В доклада е отделено внимание на един от найнаболелите проблеми на съвременното общество , а именно задълбочаващия се дисбаланс и несъответствието между високоразвитите технологии и степента на личностното човешко израстване . В този аспект , съвременните постижения на дистанционните изследвания , фотограметричните и дистанционни методи , биха могли да изиграят важна роля , която за екологичното възпитание , така и за изграждането на една по-хуманна ценностна система и за формирането на правилен мироглед у подрастващите .
Ключови думи : дистанционни изследвания , образование , човешка личност , мироглед
1 . УВОД
Днес техническата революция диктува във все поголяма степен условията на живот в глобализиращия се съвременен свят . Традиционно , като основна задача на висшето техническо образование се посочва формирането у студентите на определени тясно специализирани технически теоретични знания и практически умения . В същото време , един от най-наболелите проблеми на съвременното общество е задълбочаващият се дисбаланс и несъответствието между високоразвитите технологии и степента на личностното човешко израстване . В тази връзка , наред с безспорната необходимост от придобиване на технически познания и умения , е важно и издигането на едно по-високо ниво на духовнонравственото израстване на днешните студенти . За това би могло да способства усъвършенстването на парадигмата на обществото , на генералните цели на цялата образователна система и да се търсят пътища за постигане на тъй нареченото „ изпреварващо “ образование . То се характеризира с иновационния си и прогностичен характер , такъв че да предоставя сигурност както за техническото развитие , така и за екологичното равновесие в природата и успешното бъдеще на човешката цивилизация .
Постигането на по-високо ниво на хуманност и духовност у всеки човек ( и в частност студент ) е много важно , защото чистотата и възвишеността на мислите , чувствата и действията на всеки отделен индивид са личният положителен или отрицателен принос към общото информационно поле [ 2 ]. Степента на духовното израстване предопределя бъдещето на човечеството и всичко в живота ( в това число и способността за креативно мислене и получаване на пълен достъп до научнотехнически знания от информационното поле на Вселената ). Не бива да се забравя мъдрата мисъл : „ Мислите , които избираме , приличат на боите , с които рисуваме платното на живота си ”.
Преди няколко дни отбелязахме един от найзначимите български празници - Денят на народните будители , на Духовността . Важно е образованието , науката и цялото общество да създава благоприятна почва за реализиране на заветите на нашите Духовни предци и на мъдростта на съвременните Духовни будители . Според дефиницията „ Личност е човекът като индивид , лице с присъщите му духовни качества “ [ 7 ]. Дори само в това кратко определение , състоящо са от едно изречение , се постулира , че най-важната отличителна черта на човека , като Личност , са неговите Духовни качества и това , разбира се , е правилно . Ето защо , в самата ценностна система и в монадата на съвременното общество , духовните качества трябва да са на пиедестала .
Тук е направен опит да се отговори на въпроса : „ С какво съвременните постижения на фотограметричните и дистанционни методи могат да допринесат за усъвършенстване на образованието ?“. Разглежданата тема е доста сложна и многоаспектна и нейният обем далеч надхвърля ограниченията на подобен доклад . Ето защо тук са маркирани само няколко от многобройните ѝ аспекти .
2 . РОЛЯТА НА ФОТОГРАМЕТРИЧНИТЕ И ДИСТАНЦИОННИ МЕТОДИ КАТО ИЗТОЧНИК НА ИНФОРМАЦИЯ
Важен е фактът , че космическите снимки са безалтернативен източник на информация , но освен огромното им чисто техническото значение , трябва да се изтъкне и тяхната общочовешка роля . Именно глобалните
48 ГКЗ 5-6 ’ 2020