Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-5-6'2019 (За сайта) | Page 56

54

На 6 януари 2020 г., на 86-годишна възраст ни напусна нашият колега инж. Иван Петров. Роден е на 10.04.1933 година в София, учи във Френския колеж, а през 1957 година завършва специалността „Геодезия, фотограметрия и картография" в Инженерно-строителния институт, сега УАСГ, София. Още като студент, се отличава с професионални умения и интересни решения на поставените му задачи.

Преди да се дипломира е назначен в ПО „Картпроект“. Редактира и съставя първите карти за пешеходен туризъм на Рила, Пирин, Стара планина. Блестящо се справя с възложеното му изработване на първите карти за морски, балнеоложки и автомобилен туризъм. Запален планинар и планински спасител (29 години е бил доброволен планински спасител) и добре подготвен теоретик - тези качества му помагат да се справи блестящо с изработването на карти в български стил, който е запазен и до днес. Използва опита на колеги от няколко европейски страни и внедрява нови модерни изразни средства, които се възприемат от картографските служби в СССР, Чехословакия, Полша, Унгария, ГДР, Румъния.

Инж. Иван Петров подготвя издаването на първите туристически атласи у нас, като: „Общ туристически атлас на България“ - 1967 г.; “100 национални туристически обекти“ - 1968 г. и др. Автор е на много туристически и пътни карти – общо над 400 заглавия. През седемдесетте години на миналия век участва в създаването на първата българска панорамна карта на района на вр. Мальовица. А по-късно се появяват панорамни карти на вр. Мусала с Боровец, Пампорово, Витоша със София, Банско с вр. Вихрен и всички морски курорти. Професионалният му опит и умения са високо оценени и той е назначен за отговорен редактор на „Пътно-туристически атлас на социалистическите страни“. През 1979 г. инж. Петров е началник отдел, през 1989 г. е зам.-генерален директор, а след това и управител на „Картография“ ЕООД. След ликвидацията на „Картография“ ЕООД, инж. Иван Петров продължава творческата си дейност в "КартГео" ООД. Мотивиран от уважението и признанието на колегите, инж. Иван Петров добавя своя принос към реализирането на уникални трансгранични издания, като обзорната карта „Странджа“ в М 1:200 000, обхващаща географските граници на планината на територията на Р. България и Р. Турция, туристическите карти „Осоговска планина“, „Беласица и Огражден“ и др. Не може да не отбележим неговия принос за издаването на картата с илюстровани миниатюри „Софийска Мала Света гора“, „София и околностите“, картите „Боровец“, „10-те планински първенци на България“, "Страндажа" в М 1:100 000, карта на Община Созопол, карта на железопътните линии в България, Релефна карта на Република Косово, Релефна карта на Република Македония и много др. Венец на неговата картографка биография е уникалната широкоформатна Релефната карта на България, издадена в началото на 2019 г.

Паралелно с творческата си дейност, инж. Иван Петров участваше активно в дейността на Съюза на геодезистите и земеустроителите в България (СГЗБ), където дълги години беше член на управителния съвет и изпълнителното бюро. Почетен член е на СГЗБ.

И извън работата той посвещава времето си в полза на туризма. Дълги години активно помага на БТС. Член е на Републиканската комисия по маркировка, активно работи по изготвяне на карти за планинските маркировки, участва в изготвянето и отпечатването на Правилника за маркировка на туристическите пътища в Република България.

Инж. Иван Петров отдаде живота си на картографията и заслужено си извоюва име на неоспорим и всепризнат авторитет не само в България, но и в чужбина. Името Иван Петров с годините се превърна в марка, в гаранция за качество и пример за безкомпромисно отношение към професионализма в българската картография.

ПОКЛОН ПРЕД СВЕТЛАТА МУ ПАМЕТ!

От екипа на КАРТГЕОО ООД и колегите имали щастието да работят съвместно с един от най-изтъкнатите дейци на българската картография Иван Петров

Инж. Мариян Николов

ИНЖ. ИВАН ПЕТРОВ

ГКЗ 5-6 ' 2019