Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-5-6'2018 (За сайта) | Page 6

4

симпозиум, така и печатните издания на СГЗБ - научно-техническото списание „Геодезия, картография и земеустройство“, и поредицата специализирана техническа литература, която е едно от малкото примери за полезно систематизиране и комплексно представяне на геодезическите технологии у нас.

2. ПРОБЛЕМИ НА КАЧЕСТВОТО НА ГЕОДЕЗИЧЕСКОТО

ПРОИЗВОДСТВО У НАС

Когато говорим за качество, може би на първо място трябва да поставим качеството на обслужване на клиентите! Това се отнася не само за АГКК и СГКК, а и за всички нас, защото НИЕ РАБОТИМ В СФЕРАТА НА УСЛУГИТЕ! Качественото обслужване на клиентите обхваща не само качествен геодезически продукт, а и добри и коректни професионални съвети и обяснения към клиентите.

Известно е, че качеството (на каквото и да е) е в пряка зависимост от качеството на кадрите, заети в съответната сфера! А „качеството“ на геодезическите кадри у нас може да се оцени като незадоволително, защото подготовката им не кореспондира с очакванията и предизвикателството на момента и постиженията на съвременните технологии! Това неминуемо се отразява и на цените на геодезическите дейности – нима ако имаше добре подготвени кадри пределните цени на обществените поръчки щяха да паднат 4-5 пъти за 10 години?!

Виновни за това състояние сме всички в отрасъла:

• Държавната администрация в лицето на МРРБ и АГКК (а защо да пропускаме ресорния зам.-министър, към когото имахме определено по-големи очаквания, както и съветника на министъра) - заради недомислените действия в областта на подготовката на нормативната уредба, липсата на ефикасен и ефективен контрол, нежеланието за провеждане на открит диалог с неправителствените организации, липсата на желание за разчупване на модела, установен преди 18 години и непроменян до сега;

• Геодезическите факултети на университетите, в които се подготвят бъдещите кадри в бранша - заради това, че са се вглъбили в собствените си проблеми за оцеляване и добруване на преподавателите, които в много случаи отдавна са се откъснали от реалността на практиката. В същото време, във всяка катедра на Геодезическия факултет на УАСГ, например, има по над 20 дисциплини, някои от които звучат доста странно и абстрактно, като например ВИРТУАЛНО КАРТОГРАФСКО МОДЕЛИРАНЕ!!!

• Неправителствените професионални геодезически организации - заради липсата на реален стремеж за конструктивен диалог с администрацията (ако го има, то не се забелязва в еднаква степен у всички), нежелание за единение на колегията за формулиране на важни стратегически цели и задачи пред професионалната ни общност и още много други прояви на разнопосочност в интересите, които се защитават от различните организации;

• Всеки един от нас, геодезистите - заради липсата на честна и откровена гражданска позиция по отношение на качеството на това, което предлагаме на обществото като професионални услуги, което често не струва дори и тези жалки пари, които получаваме.

Нещата в реалния живот са обвързани и считаме, че именно недобрата или липсваща нормативна уредба, все по-осезаемата липса на добре подготвени кадри, както и липсата на адекватен контрол и санкции, са в основата на недоброто качество на КККР и на нелоялната конкуренция в геодезическия бранш.

3. КАКВО СЕ СЛУЧВА С ЦЕНИТЕ НА ГЕОДЕЗИЧЕСКИТЕ

ДЕЙНОСТИ У НАС?

Като заговорихме за нелоялна конкуренция нека разгледаме някои от фактите, които съпътстват нашата професионална колегия в реалния живот и би трябвало да имат пряко отношение към формирането на стойността и на нашия труд:

1. Цените на пазара на недвижимите имоти непрекъснато растат. Както всички знаем, няма инвестиционен проект без част „геодезия“ и необходимост от съпътстващи дейности в областта на кадастъра - няма нанасяне на сграда и самостоятелни обекти в кадастралната карта без геодезическо заснемане и проект за промяна на кадастралната карта, НЯМА СДЕЛКА С НЕДВИЖИМ ИМОТ БЕЗ НАС – ГЕОДЕЗИСТИТЕ!

2. Расте и инфлацията у нас. По данни на Института за пазарна икономика за последните 5 години тя е над 30%;

3. Увеличава се минималната работна заплата – и през последната седмица се прие решение на Министерския съвет за поредното увеличение от 510 на 560 лв;

4. Увеличават се и цените на горивата, тока, парното отопление и т.н. Само за една година бензинът е поскъпнал с над 17%, а дизелът с 20%, като по този повод започнаха и поредица протести в страната през последния месец;

5. Говори се за увеличение на здравните вноски, за увеличение на максималния осигурителен праг, на данъци и застраховки на автомобили, на недвижими имоти, на какво ли не…

Противно на тенденцията при всички цени в държавата, обаче, цените на нашия, геодезическия труд … падат‼! Всички знаем, че за качествен продукт на минимални цени (а в нашия случай вече и под икономически обоснованите цени) не може да се говори‼!

Може би за някого това е в реда на нещата, все пак живеем в XXI век и използването на нови технологии води до намаляване на човешкия труд, увеличава производителността, ефективността и качеството и вследствие на това се намаляват цените. Вероятно и това се случва някъде по света, но не и в България! Колкото и нелепо да звучи, че по време на научен симпозиум ще говорим за това, трябва да признаем, че горчивата истина е съвсем друга: в България (страна член на Европейския съюз!) цената на геодезическия труд пада за сметка на качеството!

Вярно е, че и нормативната уредба и невъзможността на СГКК да проверяват качеството на предаваната геодезическа и кадастрална продукция поради недостига на служители, позволяват и предразполагат към „шикалкавене“ и дават възможност за двойни стандарти. Вярно е, че администрацията на АГКК налага пределни цени, които не кореспондират с изискванията към изпълнителите, с възлаганите обеми работа и със сроковете за изпълнение. Колкото и да не си го

ГКЗ 5-6 ' 2018