Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-5-6'2018 (За сайта) | Page 41

Дейностите на ФИГ се управляват съгласно план за работа, одобрен от Генералната асамблея (Общото събрание), и е преразгледан от Съвета като негово основно задължение. Текущият план за работа под мотото „Осигуряване на бърза реакция за промяна, обслужваща утрешния геодезист“ се ръководи от Съвета на комисиите и е задължителна задача в нейните дейности. ФИГ подкрепя ролята на просперитет и стабилна професия на геодезистите, за да осигури функционално решение и сигурност, позволяващи бързо и неотложно развитие на света, и да транслира едно стабилно развитие в действие. ФИГ подкрепя международното сътрудничество между нейните членове за прогреса на геодезията във всички нейни области и приложения. ФИГ осъществява пълноценно сътрудничество със съответните структури на Организацията на обединените нации (ООН), Световната банка и техните сродни институции и се е утвърдила като водеща световна неправителствена организация по геопространствена информация и управление на Земята, морето и застроената околна среда. Това може да се счита като част от геодезическата задача за определяне размерите и фигурата на Земята, картографирането на нейната повърхност и управлението на земята по един устойчив начин.

39

ГКЗ 5-6 ' 2018

2.4.4. Кои са членовете на ФИГ?

Във ФИГ членуват практикуващи специалисти, които работят в обществени – публични и частни сектори, в научните, изследователските и академични общества, занимаващи се с космическите технологии, и работещи в обществените служби. ФИГ функционира чрез доброжелателството, ресурсите и приноса на своите членове и чрез участието на доброволци от целия свят. ФИГ има 5 категории на членство и две нива на почетно членство. 120 страни са представени във ФИГ чрез тези различни категории членство.

Членове на ФИГ могат да бъдат:

- Съюзни членове - национални съюзи, които са представители на една или повече геодезически дисциплини;

- Отраслови дружества – групи от инженер-геодезисти или геодезически организации, които извършват геодезическа дейност, но не изпълняват критериите на съюзни членове;

- Корпоративни членове – организации, институции или агенции, които извършват търговска дейност в областта на геодезията;

- Академични членове - организации, институции или агенции, които извършват образователна или изследователска дейност по една или повече геодезически дисциплини.

- Кореспонденти – отделни лица в страни, където няма асоциация или група от геодезисти и други представители във FIG. Един индвидуален член може да бъде посочен като кореспондент в страна, където няма асоциация или група от геодезисти.

Във ФИГ има също и категории: за почетно членство и за отделни личности, като бивши президенти и лица, които са подпомагали материално развитието и лансирането на геодезическата професия на световно ниво. FIG има 9 почетни президенти и 32 почетни членове.

2.5. Как комуникира ФИГ?

• Посредством страницата на ФИГ www.fig.net, която е главният медиум за външна (изходна) комуникация.

• Годишен преглед на ФИГ – един преглед на главните дейности и постижения (налични в www.fig.net/about/годишен преглед/).

• Вестникът на ФИГ- месечен вестник и главната медиум за вътрешна комуникация (налична чрез събскрипция в www.fig.net/resources/subscriptions/getnewsletter.asp).

• Серията публикации на ФИГ – формална политика на състоянието , ръководството и отчетите. onwww.fig.net/resources/publications/figpub/).

• Заседанията на ФИГ конгресите и на подбрани технически семинари спонсорирани или съ-спонсорирани от комисиите на ФИГ и член-асоциации (налични в www.fig.net/resources/proceedings/).

• Новини от Комисиите – за разпространение на информация, специфично засягаща работата на отделните комисии (налични в www.fig.net/organisation/comm/ ).

2.6. Как се финансира ФИГ?

Годишният членски внос финансира оперативните разходи. Тарифите за членския внос, внасян от асоциациите-членки, се одобряват ежегодно от Генералната асамблея. Съветът определя размерите на членския внос, плащан от отрасловите, корпоративните и академичните членове.

Другите дейности, включително конгреси, технически семинари и административни срещи са преимуществено самофинансиращи се. При провеждане на международни срещи, разходите се покриват от регистрационни такси, които може да бъдат допълнени с приходи от съпровождащите технически изложби, от субсидии на правителствените гости или дарения на агенции за подпомагане.

2.7. Международни ФИГ Сдружения (кооперации)

Международното сътрудничество на ФИГ включва: UN агенции особено Хуманна програма на Организацията на обединените нации (ООН) за населението (Human Settlements Programme), (UN-HABITAT), Организация на

Дейността на ФИГ покрива територията на целия свят