умисъл за коренна промяна на модела за обслужване на потребителите с информацията, създавана и поддържана от АГКК.
Не бива да се поддаваме на внушението, че допълнителната работа (била тя и безумна) увеличава приходите ни и подобрява мизерното ни съществуване! Това се вижда от потребителите, а и от другите участници в инвестиционното проектиране и пазара на недвижими имоти, и отново негативите ще са за цялата колегия! Не е случайно, че два от основните проблеми пред геодезическата професионална колегия – повишаване качеството на КККР и намаляване на административната тежест, бяха формулирани извън геодезическата професионална общност!
Все по-често различни потребители на услуги, предоставяни от АГКК, се натъкват на непрофесионално и арогантно отношение от служители на администрацията. Проблемите се решават на парче, без да се извличат поуки и без да се създаде ред за предоставяне на услуги по система, ориентирана към клиентите. За съжаление не са единични случаите, когато колеги от геодезическата практика, доказали се като професионалисти през годините, да са унижавани пред клиентите си от служители на СГКК София.
При изпълнение на договори между АГКК и фирмите, на правоспособни лица по ЗКИР се начисляват неустойки и за 1 ден закъснение, а СГКК провеждат заседания на приемателни комисии понякога със закъснения от месеци. Забавянето при приемане на продукцията води до затруднения в работата на колегите, а в някои случаи могат да доведат и до фалити на геодезически фирми.
3.6. Какви са изводите и крайните резултати от така
представените факти?
За пореден път АГКК ще връща неусвоени пари в централния бюджет след като около 6 млн. лева бяха върнати от бюджета за 2016! С решение от 21.09.2017г. на Министерски съвет вече 4 млн. лева от бюджетна програма „Геодезия, картография и кадастър“ са пренасочени като допълнителни средства за реализиране на политиките по бюджетна програма „Устройствено планиране, благоустройство, геозащита, водоснабдяване и канализация“. Да припомним, че в края на 2016г. Министерският съвет отново постанови намаляване на разходите по „Политика в областта на подобряване на инвестиционния процес чрез усъвършенстване на информационните системи на кадастъра и имотния регистър, подобряване качеството на превантивния и текущ контрол в строителството“, както и по бюджетна програма „Геодезия, картография и кадастър“ с 3.5 млн. лева, които бяха пренасочени към бюджета на Националния компенсационен жилищен фонд.
Видно е, че успеваемостта на АГКК по отношение на изпълнение на основните дейности, възложени й от изпълнителната власт, както и по възлагане на обществени поръчки и усвояване на предвидения бюджет и за 2017г., очертава ясно тенденция към състояние на пандемия на административна безпомощност! Същевременно, в по-голямата си част геодезическата колегия не може да се похвали с ангажираност и е на ръба на оцеляването.
4. ОБНОВЯВАНЕ НА НОРМАТИВНАТА БАЗА В
ОБЛАСТТА НА КАДАСТЪРА
4.1. Дългосрочна програма за устойчиво развитие на
политиките в областта на геодезията,
картографията и кадастъра
Още при втората среща на геодезическата колегия с ръководството на МРРБ от служебния кабинет и инж. Чалева в ролята й на изпълнителен директор, на 23.03.2017г. бе представена инициативата (явно подготвена от предходното ръководство на Агенцията) за организиране на работна група за разработване на проект на дългосрочна програма за устойчиво развитие на политиките в областта на геодезията, картографията и кадастъра. Тогава тази задача беше обявена като приоритетна за ръководството на АГКК и МРРБ, като на 29.03.2017г. бе издадена заповед за формиране на работната група.
В състава на групата бяха включени 18 експерта (9 от АГКК, 4 от неправителствените организации, 3 от академичните среди, 1 от ВГС и 1 от Гранична полиция). Беше определена датата 12.04.2017г. за първо заседание и срок за изпълнение на задачата до 01.06.2017г. Това развитие напълно съответства и на дългогодишните инициативи на СГЗБ в посока на създаване на визия и стратегия за развитието на бранша, както и на решенията на проведения през м.февруари 2016г. „Първи геодезически събор”.
След като по предложение на СГЗБ лично изпълнителният директор даде съгласие да оглави дейността на работната група, бяха формирани три подгрупи по основните теми: „Кадастър и геоинформационни системи“, „Геодезия и картография“ и „Наука и образование“. Работната група стартира доста усилено и ентусиазирано дейността си в една делова и конструктивна обстановка, като заседания и срещи бяха провеждани почти през седмица. Събрани бяха много материали за преглед и анализ, организира се електронна платформа за обмяна на документите в подгрупите, постъпиха реални предложения за обсъждане, формулирани бяха редица конкретни текстове.
Една от първите заповеди на инж. Михаил Киров (който беше в състава на работната група) след встъпването му в длъжност в АГКК през юни 2017г., беше да издаде нова заповед за промяна на ръководството и състава на работната група. За съжаление, изпълнителният директор, без да се консултира с работната група, дебаркира от отговорността да участва пряко в съставянето на най-важния и стратегически документ, касаещ АГКК и геодезическия бранш. Естествено тази промяна рестартира цялата дейност - от страна на новото ръководство на работната група беше подложено на ревизия всичко, свършено дотогава. Разбираемо това подейства разединяващо и демотивиращо на участниците, положили известни усилия да съставят предложения за текстове. Така 7 месеца след поставеното начало, и „де факто“ два старта на дейността на работната група, тя не е постигнала целта, продължава своята работа доста спорадично и неорганизирано, но най-вече - безидейно и без ясна посока и визия. Вече повече от месец работата е в абсолютен застой!
Дано все пак инициативата завърши с така необходимия за развитието на бранша стратегически и визионерски документ, за който СГЗБ настоява вече няколко години!
4.2. Проекти за подзаконови нормативни документи
АГКК през настоящата година загуби инерцията в областта на нормотворчеството. А предстои толкова много работа и в сферата на кадастъра (поправки на приетите през декември 2016г. наредби, наредба за контрол и приемане на кадастрални карти и регистри и много други), и на геодезията, в т.ч. и инженерната, и за картографията, където през последните 30 години няма нито един нов документ (може би затова някои други неправителствени организации се вживяват като институция и започват да
6
ГКЗ 5-6 ' 2017