Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-5-6'2017(За печат) | Page 42

40

ГКЗ 5-6 ' 2017

ПРОФЕСИОНАЛНИ ПРОБЛЕМИ И ОБРАЗОВАНИЕ

ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА ПРЕД СЪВРЕМЕННОТО ВИСШЕ ТЕХНИЧЕСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Доц. д-р инж. Нели Здравчева, УАСГ, София

SUMMARY

In this paper, the author, which works as a pedagogue in the field of technical disciplines and geodesy, photogrammetry and cartography, analyzes a number of problems related to the state of modern technical education (in particular geodesy, photogrammetry, distance learning methods and cartography). Some positive and negative trends related to the introduction of new information and computer technologies in the educational process in the field of engineering specialties have been examined. Special attention is paid to the skills and competences of future engineers, to the role of primary education, interdisciplinary relationships, the human factor in learning, social realization and a number of other factors contributing to the active and creative learning and the formation of a correct worldview in the young specialists in the field of technical disciplines.

Keywords: technical education, education in engineering, photogrammetry and distance methods

РЕЗЮМЕ

Авторът, по професия педагог в областта на обучението по технически дисциплини и инженер по геодезия, фотограметрия и картография, анализира редица проблеми, свързани със състоянието на съвременното висше техническо образование (в частност, това по геодезия, фотограметрия, дистанционни методи (ФДМ) и картография). Разгледани са някои положителни и отрицателни тенденции, свързани с въвеждането на нови информационни и компютърни технологии в образователния процес в областта на инженерните специалности. Отделено е специално внимание на необходимите качества и компетенции на бъдещите инженери, на ролята на основното образование, на междупредметните връзки, на човешкия фактор в обучението, на социалната реализация и на редица други фактори, които допринасят за активното и креативно обучение и формирането на правилен мироглед у младите специалисти в областта на техническите дисциплини.

Ключови думи: висше техническо образование, възпитание, инженерни науки, фотограметрия и дистанционни методи

1.УВОД

В съвременното информационно общество, в условията на небивал технологичен подем се предявяват все по-високи изисквания към компетенциите на специалистите с висше техническо образование (ВТО). Днес все по-осезаемо се налага тенденцията, според която в проектите на различни нива инженерните концепции съжителстват с множество социални, екологични и граждански идеи. Този факт поражда и нови, по-високи изисквания към образованието и преподаването на техническите дисциплини. Получавайки диплома за висше техническо образование, бъдещите инженери трябва не само да са усвоили определени технически познания и умения, но е необходимо и да са се изградили като високообразовани личности с вярна ценностна система. Та нали днешните студенти са призвани да бъдат утрешните ръководители на стопанския и политическия живот?! Ето защо ВТО трябва да се издигне на едно по-високо ниво, да се базира на креативното обучение и да способства формирането както на задълбочени теоретични познания и професионални компетенции, така и на правилен мироглед у младите специалисти в областта на техническите дисциплини. На фиг. 1 са онагледени в графичен вариант различите видове знания и умения, които съвременните инженерни кадри [2] трябва да притежават и постоянно да развиват и усъвършенстват по време на професионалната си дейност.

Фиг. 1. Знания и умения на съвременните

инженерни кадри

Както се вижда от фигурата, придобиването само на чисто технологични знания и умения далеч не е достатъчно, а техният относителен дял съставлява само 30% от всички необходим познания.

2. ПРОБЛЕМИ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА ПРЕД

ВИСШЕТО ТЕХНИЧЕСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Защо, въпреки несъмнено добрите намерения на образованието в съвременното общество, човешкият фактор изостава от развитието на технологиите? Защо векторът, отчитащ ролята и ефективността на съвременното образование, невинаги е насочен във възходяща посока? Отговорите на тези въпроси са тясно свързани с анализирането на множеството предизвикателства в образователната сфера. Ако се визира висшето техническо образование, несъмнено трябва да се признае, че през последните години има все повече хора с инженерни дипломи, но все по-малко добри специалисти. Този парадокс не е случаен, а се явява като следствие от въздействието на много фактори, но преди

„Страхувам се, че ще дойде ден, когато технологиите

ще изместят човешките взаимоотношения и тогава

светът ще се напълни с идиоти.“

Алберт Айнщайн