Най-активният период при проведените процедури е 2005 – 2008 г., като само за 2007 г. 102.62 ha (3.6% от земеделската земя в землището на Долна баня) променя основното си предназначение. След 2009 г. процесът е овладян, въпреки този факт, за целия изследван период 245.5 ha земеделската земя е променила основното си предназначение за неземеделски нужди. В резултат, делът на земеделските територии е намалял с 8.5%, а урбанизираната територия е нараснала със значителните 75%. Териториалното разпределение на този процес е показан на фиг. 3 и 4.
Фиг. 3. Схема по основно предназначение на териториите, землище на Долна баня (фрагмент)
Източник: КВС, актуалност 2005 г.
Фиг. 4. Схема по основно предназначение на териториите, землище на Долна баня (фрагмент)
Източник: КВС, актуалност 2015 г.
В търсене на причините за активността при промяна на предназначението на земеделските земи в община Долна баня се оказва, че най-силно влияние оказва един местен фактор – инвестиционни намерения за реализиране на „Голф комплекс”. През 2004 г. стартират проектите за неговото изграждане – устройствени планове и инвестиционни проекти. Игрището на голф комплекса се разполага на 87.0 ha. Инвеститорите предвиждат спортният обект да има вилна зона, хотел и други туристически атракции, като предвижданията са за целогодишно обитаване, предимно от чуждестранни собственици. Стартират процедурите за промяна на основното предназначение на земеделската земя, и поетапно се реализират планираните мероприятия в предвидените терени.
Но очакванията за финансови печалби след привличането на чуждестранни интереси активират и процедурите, извън предвидените зони за това. Местните собственици, възползвайки се от привлечения интерес към населеното място и новата атракция, масово преотреждат земеделските си земи с надежда да реализират по-бърза и по-висока печалба от собствеността си. Процесът продължава активно до 2007 г., когато постепенно става ясно, че след редица финансови проблеми и административни и процедурни нарушения, този инвестиционен проект няма да оправдае целите си.
В резултат, 10 години след активната 2007 г. едва 1% от земеделските земи променили основното си предназначение за строителство (извън терена на голф комплекса), се използват с новата си функция. Всички останали попадат под разпоредбата на § 27, ал. 3, т. 2, тоест, императивните срокове за реализиране на новия статут на бившите земеделски земи са законово задействани и решенията за промяна на основното предназначение на земеделските земи губят своето правно действие. Резултатът от нереализираните намерения може да бъде проследен на фиг. 5 и фиг. 6.
Фиг. 5. Земеделски земи с променено основно предназначение, землище на Долна баня (фрагмент)
Източник: МЗХ - Ортофото снимка, КВС- актуалност 2015 г.
37
ГКЗ 5-6 ' 2017
Фиг. 2. Площ на земята с постановени решения от Комисията за земеделските земи към Министерство на земеделието и храните и Комисията към Областната дирекция „Земеделие” за периода 2005-2015 г.
(Източник: МЗХ, Дирекция „Поземлени отношения и комасация”)