„Шуменска крепост”, може да се направят следните препоръки за подобряване на резултатите от обработката на данните.
Безпилотното летателно средство трябва да лети на указаната височина, като следва наклона на терена. Това се постига с използването на подходящ софтуер за планиране и управление на полета. По този начин получените снимки ще бъдат в приблизително един мащаб и това ще подобри както точността на модела като цяло, така и точността на неговото пространствено георефериране.
Точките предназначени за георефериране (GCP) се избират на открити и добре видими места, които са далеч от зидове и граници с големи височинни разлики. Те се обозначават с подходящи марки съгласно изискванията, а всички останали точки, които се измерват с цел проверка на точността, е добре да бъдат съпроводени и от наземни фотографски изображения, които при опознаването, недвусмислено ще покажат точното им място и особеностите на терена около тях.
Литература
1. Иванов, С., Дисертационен труд „Картографиране и
анализ на културно-историческото наследство на
област Шумен”, 2017г.
2. Стоянов Б., Стойков Е., Използване на новите
технологии за събиране на пространствена
информация и приложението им в
археоастрономията, 2016г., наличен на: http://
astro.shu-bg.net/pasb/index_files/Papers/2016/
Stoyanov.pdf
Рецензент :д-р инж. Иван Калчев
Адрес на автора:
1. Доц. д-р инж. Пламен Михайлов, ШУ „Еп. Константин Преславски“, ул. „Университетска“ 115, 9700 Шумен., тел. 0887 612 670, е-mail: [email protected]
2. Гл. ас. д-р инж. Евгени Стойков, ШУ „Еп. Константин Преславски“, ул. „Университетска“ 115, 9700 Шумен., тел. 0896 497 500, е-mail: [email protected]
3. Ст. преп. Божидар Стоянов, ШУ „Еп. Константин Преславски“, ул. „Университетска“ 115, 9700 Шумен., е-mail: [email protected].
ГКЗ 5-6 ' 2017
13
Шеста международна конференция
за 3D визия
Шестата международна конференция за 3D визия ще се проведе във Верона, Италия, от 5 до 8 септември 2018 година. През 2011 г. 3DIM и 3DPVT обединиха усилията си за създаване на нова годишна конференция, посветена на 3D изследвания, първоначално известна като 3DIMPVT. От 2013 г. под името 3DV (3D Vision), това събитие е водеща платформа за разпространение на резултатите от изследванията и обхващаща широк набор от теми в областта на 3D изследванията и още на компютърната визуализация и графиката, оптичните сензори, обработката на сигнали, геометричното моделиране, визуализация и взаимодействие, както и разнообразни приложения.