Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-5-6'2017(За печат) | Page 10

ФЕДЕРАЦИЯ НА НАУЧНО-ТЕХНИЧЕСКИТЕ

СЪЮЗИ (ФНТС)

Федерацията на научно-техническите съюзи в България, или Федерацията, е творческо-професионално, научно – просветно, неправителствено, неполитическо сдружение с нестопанска цел на юридически лица - съсловни организации, регистрирани по ЗЮЛНЦ, в които членуват инженери, икономисти и други специалисти от областта на науката, техниката, икономиката и земеделието.

ФНТС осъществява двустранно сътрудничество със сродни

организации от редица страни.

ФНТС обединява 19 национални сдружения - научно- технически съюзи /НТС/ и 34 териториални сдружения - ТС на НТС, в които членуват над 15000 специалисти от цялата страна.

ФНТС е съучредител и член на Световната федерация на инженерните организации (WFEO).

ФНТС членува и в Европейската федерация на националните инженерни асоциации (FEANI), ФНТС е член на Постоянната конференция на инженерните организации от Югоизточна Европа /CO.P.I.C.E.E./, Глобалният Договор на ООН, Европейски млади инженери (EYE). ФНТС притежава изключителното право за България да предлага на FEANI български инженери за удостояване с титлата EUR ING / Европейски инженер /.

Лице за контакт:

д-р инж. Бойко Денчев, e-mail: [email protected]

ул. "Г.С.Раковски" №108 , София, 1000

професионална общност.

Така в страхове от засенчване, лични амбиции на лидери и спорове за това дали обединяването ни като професионални организации в защита на общи каузи няма да доведе до загубване на идентичността на всяка една от тях, се стигна до реална загуба на самоличността на цялата ни геодезическа колегия!

За да се разсеят черните краски е редно да се спомене, че все пак всички държавни, научни, образователни и професионални геодезически организации се обединихме в подкрепа на една идея – да се преименува ул. „Мусала“ на името на признатия ни учен акад. Владимир Христов. Процедурата беше инициирана от СГЗБ и в момента е в административно производство.

6. ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Отдавна е отминало времето само да се изразяват препоръки към МРРБ и АГКК - така нещата явно няма как да се променят. Крайно време е за формиране на обща, силна, навременна и решителна позиция от страна на геодезическите организации, която да бъде поставена на вниманието на Министерски съвет и ресорния зам.-министър-председател! За всички ни вече трябва да е ясно, че администрацията на МРРБ и АГКК не иска да чува „непрофесионалните“ организации! Лапсусът е умишлен, направихме го вече няколко човека, но сякаш е подсъзнателна самооценка за ролята на геодезическите ни организации.

Крайно време е да спрем да мислим само за собственото си оцеляване и цените, за това кой коя поръчка ще спечели, защото такива няма, а ако продължава така НЯМА И ДА ИМА! Време е да се направи цялостен преглед на законовата и подзаконова нормативна уредба, ревизия и преосмисляне на това на кого и за какво служат кадастърът, геодезията и картографията – за личното облагодетелстване, за доказване на собственото ни его или на обществото и на обществените интереси‼!

ЛИТЕРАТУРА

1. www.cadastre.bg

2. www.geodesy-union.org

Рецензент: проф. д.т.н. д-р инж. Георги Вълев

Адреси на авторите:

Д-р инж. Иван Калчев, СГЗБ, ул. „Г.С.Раковски 108“ 1000 София, [email protected]

Инж. Цветен Боев, СГЗБ, ул. „Г.С.Раковски 108“ 1000 София, [email protected]

8

ГКЗ 5-6 ' 2017