Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-5-6'2016 | Page 7

записва за група урегулирани имоти с еднакво предназначение или за отделен урегулиран имот.

Общо правилата обхващат 23 точки с подточки, като част от тях са детайлизирани.

2.6.3.2. Условни знаци и усъвършенстването им

Условните знаци са в съответствие с приложения 2 и 3 на Наредба №8 [7]. Използват се и определени знаци от „Условни знаци на кадастралните и топографските карти”.

Таблица 1. Извадка от условните знаци от Наредба № 8 [7]

В [1] е направен подробен анализ на знаковата система в (ПРЗ) на плановете за регулация (ПР), Направени са няколко предложения за изменения на тази знаковата система в (ПРЗ) на плановете за регулация (ПР), които ще ги направят по-четливи.

В съществуващата знакова система, редица елементи на плана се изобразяват с един и същ знак: бордюри и вътрешни регулационни линии; улични регулационни линии и граници на имоти – публична собственост. Предлага се за всеки елемент от плана да се въведе специфичен знак. Множество знаци на ПР и ПРЗ са оформени в черно, в т.ч. от кадастралната карта, административни и строителни граници; надписи за устройствени зони и режим на застрояване; осови линии и осови точки; размери на улици и радиуси на дъгите от окръжности; граница за промяна на режима за застрояване. Показано е, че при използване на различни цветове и дебелини на линиите, плановете се четат по-бързо и лесно [1].

Една от причините за проблемите в знаковата система е неспазването на основни картографски принципи при нейното проектиране. Като пример може да се посочи начинът на отбелязване на промените в регулационните линии (знак П.8.7 в таблица 1). Задраскването на отпадналите линии увеличава тяхната графична тежест вместо да я намалява. По-ярък цвят (червеният) се замества с кафяв (първа промяна) или оранжев (втора промяна), съгласно точка 19.12 от Приложение №1 към чл. 68 на Наредба №8. Защриховането на местата на промяна в границата е не само трудно за реализация в цифрова среда, но и силно натоварва чертежа, особено при многобройни промени. Затова проектантите често ‘пропускат’ защриховането при промени в регулационните планове (фиг. 1).

Фиг. 1. Фрагмент от „План за промени в регулация на бул. „Черни връх”, София

Заб. Останалите условни знаци са в съответствие с приложения 2 и 3 на Н-8 УСП [7].

С няколко промени в знаците може да се изпълнят картографските изисквания за проектиране на знакови системи. Така плановете за регулация ще станат по-четливи и лесни за възприемане и разбиране [1]. Още по-удачно е да не се правят поправки в регулационните планове, както това е указано за плановете за застрояване в точка 19.11.3 от Приложение №1 към чл. 68 на Наредба №8, а при промяна да се изработи самостоятелен проект.

Обектите на генералния план се нанасят със съответни специални условни знаци. Извадка от тях за подземните комуникации е показана на фиг. 2 [7]).

Фиг. 2. Част от условни знаци за промишлени предприятия.

5

ГКЗ 5-6 ' 2016