Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-3-4'2020 (За печат) | Page 47

институт. От 1976 г. е преподавател в МГУ - катедра „Маркшайдерство и геодезия”. През 1978 г. получава научната степен „Доктор“ (тогава „Кандидат на техническите науки“) по научната специалност „Маркшайдерство”.

Научните му интереси основно са в областта на минното дело, маркшайдерството, геологията, минната геометрия и управление качеството на минералните суровини.

Водил е лекционните курсове: „Маркшайдерство”, „Маркшайдерство и геодезия”, „Минна геометрия”, „Управление на качеството на минералните суровини”.

Заемал е ръководни длъжности в МГУ: заместник-декан на Минно-технологичния факултет (1995-1999 г.), декан на факултета „Задочно обучение“ (1998-2000 г.), ръководител на катедра „Маркшайдерство и геодезия” (1999-2012 г.).

Член е на НТС по МДГМ при ФНТС в България, член е на Асоциацията на маркшайдерите в България и на Асоциация „Български въгледобив”, вписан е в регистъра на правоспособните лица по чл. 12, т.7 от ЗКИР с правоспособност за извършване на дейности по кадастъра.

Автор и съавтор е на над 150 научни публикации в наши и чужди издания, има многобройни участия с доклади в конференции и международни конгреси. Ръководил е и е участвал в десетки научно-изследователски и приложни проекти. Научен ръководител е на множество дипломанти и докторанти към Катедра „Маркшайдерство и геодезия”.

Проф. Койно Боев остави ярка следа в професионалното развитие на голяма част от преподавателите в МГУ „Св. Иван Рилски”.

Всеотдаен учител и наставник, чийто професионален живот бе изцяло отдаден на минното дело, човек, който извървя своя път с авторитет и чест.

Поклон пред паметта на един достоен български професор, посветил живота си за създаването и израстването на поколения маркшайдери.

Катедра „Маркшайдерство и геодезия”

при МГУ „Св.Иван Рилски”

45

ПРОФ. Д-Р ИНЖ. КОЙНО БОЕВ ЙОВКОВ

В ПАМЕТ НА О.З. ПОЛК. Д-Р ИНЖ. КОЛЮ ЛЕСИДРЕНСКИ

като най-красивото момче на гимназията. Завършил е в един от първите випуски за инженер-геодезист в Геодезическия факултет на Инженерно-строителния институт (ИСИ) в София, сега УАСГ. Целият му трудов стаж на офицер и инженер-геодезист е преминал в служба на Военно-топографската служба (ВТС), по-късно Военногеографска служба (ВГС) при Генералния щаб на Българската армия.

Младите тогава инженери-геодезисти, завършили първите випуски на ИСИ, влизат в основния команден състав на „Геодезката” част на ВТС и са били преподаватели в курсовете по геодезия и топографските школи. Един от тях е и К. Лесидренски. По-късно той е преминал в „Картографската” част, а няколко години по-късно като научен сътрудник към новосъздадения Научно-изследователски сектор по топографско осигуряване (НИСТО) - и към Военно-топографския отдел (ВТО) в София. Като научен сътрудник и кандидат на техническите науки (сега доктор) инж. К. Лесидренски продължава да работи в областта на картографията. Според колегите му, той е направил много за разработване и въвеждане на новите картографски технологии, свързани с гравирането, с успоредното обновяване на картите от целия мащабен ред, с използването на чужд картен материал.

До кончината си К. Лесидренски беше активен член на Клуб топографи „Акад. Владимир Христов” към Столичния съвет на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва (СОСЗР). Вестник „Българско войнство” бр. 8/742 от м. 08.2020 г., който е съвместно издание на СОСЗР, Съюза на ветераните от войните на България и Съюза на военноинвалидите и военнопостралите, публикува скръбна вест за о.з. инж.-полк. К. Лесидренски [4]. В скръбната вест е изтъкнат важният факт, че той е създателят на Координатна система 1970 година, която в продължение на 40 години се използваше в Република България за граждански нужди в областта на геодезията и кадастъра на недвижимите имоти. Многобройни съобщения за кончината на инж. К. Лесидренски има в Е-сайтове на Клуб топографи „Акад. Вл. Христов”, гр. Троян, в. „Дневник” и др.

Тук е мястото да припомним един малко известен факт, свързан с процедурата по избор на Координатна система 1970 г. Той беше огласен и публикуван за пръв път от о.з. инж.-полк. доц. д-р Илия Йовев през 2013 г. в Е-издание на сп. „Геомедия” [1], макар че за него военните геодезисти у нас са знаели още през 1969 г. През 2004 г. о.з. инж.-полк. М.Ралчовски, бивш началник на ВТС, е описал интересен факт в книгата си „Поглед в бъдещето, опрян в миналото”, издадена през 2004 г.

В края на 1969 г. във ВТС е организирано обсъждане и е бил проведен секретен и анонимен конкурс, в който са участвали над 15 военни и цивилни геодезисти и организации, в т.ч. ЦЛВГ – БАН (акад. Вл. Христов и доц. М. Даскалова), ВТС, ГУГК, ИСИ и др. [2]. Целта е била да се дадат предложения и решения за нова, по-подходяща координатна система в България, която да замени

На 23 февруари 2020 година си отиде от този свят проф. д-р инж. Койно Боев Йовков, дългогодишен преподавател в Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски”,София.

Проф. Боев е роден на 28 август 1945 г. в с. Абланица, обл. Ловеч. През 1969 година завършва специалността „Маркшайдерство” във Висшия минно-геоложки

На 07.08.2020 г., на 90-годишна възраст, почина о.з. инж.-полк. Колю Дочев Лесидренски. Той е роден на 26.06.1930 г. в гр. Троян. Полк. Лесидренски е от стар троянски род, завършил е Троянската гимназия и е известен

ГКЗ 3-4 ' 2020