Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-3-4'2017(За публ.) | Page 33

31

6.ИЗВОДИ И ПРЕПОРЪКИ

От направения критичен анализ, от публикациитена други специалисти и проведени дискусии е възможно да се направи заключение за оперативните програми за реконструкция и модернизация на Българските железници, че те са реално изпълними. Те могат да бъдат реализирани с действена държавна помощ и широка обществена подкрепа.

Наред с положителната обща оценка на проектите и набелязаните мероприятия имаме и следните препоръки:

• При изпълнение на оперативните програми, вниманието да се насочи към реализация на проектите за реконструкция и модернизация на железопътната линия София – Пловдив – Бургас, за които е доказана технологичната необходимост, имат икономическа обосновка, осигурено финансиране и е извършена значителна част от строителните и монтажни работи;

• Реконструираните железопътни участъци да влязат своевременно в експлоатация и разписанието за движение на пътническите влакове да бъде коригирано с намалено време за пътуване;

• Прекъсването на движението на влаковете при строителни работи, свързани с трансбордиране на пътниците с автобуси, да се разрешава при крайна необходимост и за кратък период от време.

• Наред с реконструкцията на трасетата на железопътните линии да се обновява подвижният състав. Да се доставят нови локомотиви за обслужване на международните и бързите влакове, пътуващи от София до Варна, Бургас, Русе, Видин и други далечни дестинации;

• Да продължат доставките на електрически мотор-вагонни секции за регионалните влакове;

• Подкрепяме предложението за възстановяване на родното производство на пътнически вагони с възможности на движение с повишена скорост и с подобрен вътрешен дизайн с изтеглящи се и наклоняеми седалки с отделения за майки с деца, за трудно подвижни лица и за персонала на влака.

• Да се разработят разписания за движение на влаковете, превозващи пътници, при които бързите влакове за далечните дестинации през деня да се движат по график с интервал от максимум два часа. Тези бързи влакове да спират само във възлови гари, в които да правят връзки с регионалните влакове и с автобусите, обслужващи селищните системи.

7. ЗАКЛЮЧЕНИЕ

При осъществяване реконструкцията на съществуващите железопътни линии и изграждане на нови железопътни връзки ще възникне необходимост от значителен обем от геодезически работи при проучването, проектирането и строителството. В трудните теренни условия в участъците през Стара планина, Побит камък - Веринско и София-Перник, при първоначалните проучвания и наличие на недостатъчно точен картен материал могат да се използват съвременни геодезически методи, като GNSS, лазерно сканиране за създаване на числени модели на терена. В следващите фази ще се приложат и класически геодезически методи със съвременни геодезически инструменти.

Изразяваме своята увереност, че проектите и мероприятията за реконструкция и модернизация на Българските железници ще бъдат изпълнени. Ще се създаде единна транспортна система, отговаряща на изискванията за транспортно обслужване на държавите, членуващи в Европейския съюз.

ЛИТЕРАТУРА

1. Геополитика, 3.2013, 6.2016

2. Железопътно строителство – инфраструктура 4.2013,

6-20.2014, 11.2015, 5.2016

3. Железопътен транспорт, 11-12.2013, 2.2014, 2.2016

4. Национална стратегия за БДЖ за периода 2015 – 2022

5. Наука и общество 1-20.2011, 7.2015

6. Оперативна програма „Транспорт и транспортна

инфраструктура“ за периода 2015 – 2022

7. План за оздравяване и развитие на холдинг БДЖ за

периода 2015 – 2022

8.Строителство, 13.2015

9. Публикации в Internet.

Рецензент: проф. д-р инж. Стойо Тодоров

Адреси на авторите:

Проф. д-р инж. Йордан Тасев, Технически университет, София, jordan [email protected],тел. 02/9543143;

0885 880 850

инж. Петър Тасев, НК „Железопътна инфраструктура“

[email protected], тел. 0886 441 243

ГКЗ 3-4 ' 2017