1. ИНФОРМАЦИЯ ЗА FIG И РАБОТНАТА СЕДМИЦА
1.1. Обща информация за работната седмица
Работната седмица на FIG представлява една вълнуваща едноседмична конференция, която допринася огромна полза на международната общност на геодезистите и специалистите по териториално планиране заедно да споделят иновативната наука със законодатели и акционери. Тя комбинира интересни пленарни и технически сесии, работни срещи, търговско изложение и разнообразие от странични събития и социални мероприятия. Седмицата дава уникална възможност да се обсъдят с колеги ключови предизвикателства на нашето време в рамките на геодезическата професия на местно и световно ниво. Учени, политици и влиятелни личности, студенти и финансисти имат възможност да дискутират настоящи и бъдещи глобални проблеми в геодезията. Една от важните и уникални дейности, развивани чрез FIG (International federation of Surveyors FIG) е възможността да се покрива целия спектър на геодезическата професия, отразена в обхвата на нейните 10 технически комисии. Всяка комисия има своята насоченост по време на конференцията, позволявайки на участниците да се ориентират в работната седмица с лекота и да оптимизират своето време. Ключовите теми могат да бъдат дискутирани всеки ден и от различни гледни точки, осигуряващи уникални ъгли и фокуси – било то технически, стратегически или операционни. Направленията, според комисиите, са както следва: 1. Професионални стандарти и практика; 2. Професионално образование; 3. Мениджмънт на пространствена информация; 4. Хидрография; 5.Определяне на местоположение и измервания; 6. Инженерна геодезия; 7. Кадастър и земеустройство; 8. Пространствено устройство и планиране; 9. Оценка и мениджмънт на имоти; 10. Строителна икономика и мениджмънт.
Поредната работна седмица на Международната федерация на геодезистите беше проведена в град Крайстчърч (Нова Зеландия) от 2 до 6 май 2016 година. Организирана беше от ФИГ и Института по геодезия в Нова Зеландия (NZIS). Темата на конференцията беше формулирана като „Възстановяване от бедствия” (Recovery from Disaster). Много жители от целия свят са изправени пред различни видове бедствия, като напр. земетресения, наводнения, бури, цунами, изригване на вулкани, суша, ефекти след конфликти и други. Геодезистите и професионалистите по пространствена информация са ключови участници и имат важен принос за подобряване, опростяване и намаляване на последиците от бедствия, както и при рехабилитацията и реконструкцията.
В събитието взеха участие няколкостотин души от цял свят.
1.2. Темата на конференцията „Възстановяване
от бедствия”
Тя отразява опита на Нова Зеландия при възстановяването й от земетресението през 2011 г. в гр. Крайстчърч. Малко след 4,30 часа сутринта на 04 септември 2010 година земетресение с магнитуд 7.1 по скалата на Рихтер шокира населението на провинцията Кентърбъри. То е съсредоточено в близост до градския център, напълно унищожава няколко исторически забележителности в региона и причинява значителни щети и на град Крайстчърч. Шест месеца по-късно Кентърбъри отново преживява земен трус под краката си, и този път това е вече смъртоносно събитие. Второто земетресение се случва в слънчев ден по обяд на 22 февруари 2011 г. Това земетресение, свързано с друг разлом, е центрирано два километра западно от пристанищния град Литълтън и на 10 км югоизточно от центъра на Крайстчърч, втория най-гъсто населен град на Нова Зеландия. Общо 182 души са загинали през този ден в Крайстчърч, което го прави второто най-смъртоносно природно бедствие, записано в Нова Зеландия (след земетресението Bay през 1931 г. в Хоук). Много структури в централната част и източните предградия на града, които са били засегнати от земетресението през септември и продължаващите вторични трусове, са били унищожени в катастрофата през февруари и впоследствие били оценени икономически като неподлежащи на ремонт. Земетресението ефективно затваря централния бизнес-район на града, при което са загубени почти 1000 сгради. Съпроводено е със значително наводняване, отново са затрупани източните покрайнини и е изтласкана около 400 000 тона тиня. Земетресението през февруари е едно от трите най-големи земетресения, засягащи областта Крайстчърч, и което е продължило повече от една година. Третото основно събитие е голям вторичен трус на 13 юни 2011 г., който е причинил значителни допълнителни щети. Изчислено е, че общото възстановяване на разходите от застрахователите е от порядъка на 15-16 000 000 000 $ NZ, което го прави най-скъпото природно бедствие в Нова Зеландия и номинално трето по причинени вреди земетресение в световен мащаб.
Съгласно проекта на градския съвет на Крайстчърч (Central City Plan) с цел възстановяване, централният бизнес-район на Крайстчърч е блокиран през август 2011 г. и е планирано повече от 70 подпроекта, в това число 10 ключови проекти ще бъдат реализирани през следващите 10 до 20 години. Много от тези проекти са били повлияни от над 100 000 идеи, споделени от общността и ключовите заинтересовани страни в процеса на създаването на плана. Във връзка с възстановителните работи, в града кипи усилена геодезическа дейност. Много често по улиците и площадите могат да се видят геодезически екипи с GPS приемници, тотални станции, електронни нивелири,
сканиращи устройства, извършващи различни измервания.
Въпреки катастрофалния набор от земетресения, Крайстчърч е напълно функционален и ремонтът на основните инфраструктурни съоръжения до голяма степен е завършен. Макар че основният бизнес в момента не е възстановен напълно, в централния район, в самото сърце на града, търговията на дребно вече е открита,
62
ГКЗ 3-4 ' 2016
СЪБИТИЯ И ПРОЯВИ
РАБОТНА СЕДМИЦА НА МЕЖДУНАРОДНАТА ФЕДЕРАЦИЯ
НА ГЕОДЕЗИСТИТЕ В НОВА ЗЕЛАНДИЯ`2016