Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-3-4'2016(КГ) | Page 47

Резултатите от анкетното проучване показват, че в малка част от случаите СГКК участват активно в разяснителната кампания във връзка с откритата процедура за тази цел. Не се извършва текущ контрол при създаване на КК и КР в геодезическите фирми (правоспособно лице по кадастър).

При представяне на материали за изменение на кадастралната карта за делба, съединяване на имоти, отстраняване на грешки в границите на ПИ и при нанасяне на нови обекти в кадастъра, не се извършват теренни проверки, което участниците отчитат като грешка. Изискванията в различните служби по кадастъра са различни по отношение на предаването на кадастралните материали и за геодезически дейности. Наложително е да бъдат унифицирани всички проверки и изисквания на СГКК. Голяма част от фирмите изявяват желание да присъства представител на правоспособното лице при теренните проверки, извършвани от СГКК. По отношение на публичното оповестяване (качване на докладите от теренните проверки на интернет страницата на АГКК) на докладите от полската проверка, повече от 60% смятат, че това е правилно, а останалите 40% не одобряват. Интересното тук е, че по-големите фирми не са съгласни.

Въпреки че фирмите са единодушни по отношение качеството на КВС, те са раздвоени по въпросите за преобразуването на данните от ZEM в CAD формат, без извършване на теренна проверка на линейните обекти в КВС.

Някои от фирмите смятат, че времето за изработването на КК, по-точно за полските измервания, е недостатъчно за качествено извършване на работата.

Повече от половината фирми отговарят положително на въпроса за въвеждането на структурни промени чрез обединяване на поземлената регистрация и на кадастъра и имотния регистър в една административна структура.

2.2. Предложения от геодезическите фирми

частнички в анкетата за подобряване

качеството на КК и КР

В резултат на социологическите проучвания, бяха регистрирани предложения на фирмите за подобряване качеството на дейностите, свързани с изготвяне и контрол на КК и КР. Представени са както следва:

• Изработването на КК и КР е процес с активното участие на гражданите, за което те трябва да бъдат информирани, да им се даде време да изпълнят задълженията си към своята собственост. За да бъде картата „безгрешна“ е необходимо всички собственици да са декларирали своето съгласие при обявленията, т.е да са запознати с приетата кадастрална карта и да са направили своите възражения.

• Да се обърне особено влияние на органите, отговарящи за държавната и общинската собственост, които своевременно да предоставят необходимата документация (придружена със становища), и документация за стопанисващите я лица.

• При последните кампании за възлагане на обществени поръчки за изработване на КК и КР, сроковете са изключително кратки. За такъв кратък период е много трудно да бъдат изпълнени всички изисквания на законовите и подзаконовите нормативни актове.

• При оцифряването на кадастралните планове на урбанизирана територия, предхождащи изработването на КККР, често се правят грешни заключения за годност на кадастралната основа и обема геодезически дейности при бъдещото производство на КК и КР. Има много такива случаи, например за с. Гипсово, община Раднево, област Стара Загора, е направено заключение през 2002 г., че кадастралният план трябва частично да се попълни. След извършеното подробно заснемане на обектите, предмет на кадастъра, самата СГКК в Ст. Загора стига до извода, че „оцифреният кадастрален план не става дори за кроки“. Изпълнителят по изработване на КККР няма право да оспорва това заключение след като договорът е вече сключен, което води до финансови загуби на фирмата.

• Изпълнителят преди да започне измерванията на терен и да извършва анкетиране за попълване на КР, трябва да се е запознал с оцифрения кадастър, наличните документи за собственост, плана за регулация и с евентуалните проблеми, свързани с границите на поземлените имоти.

• Кадастралните карти да се изработват чрез преки измервания, а не само дигитализиране и „препипване“, тук-там нещо да се попълни. Да се проверява качеството и актуалността на КВС при създаването на КК чрез геодезически измервания или като се използват нови високо технологични средства.

• Данните по кадастралния регистър се набират много трудно от изпълнителя, затова е крайно необходимо да се осъществи електронна връзка с данъчните и граждански регистри и АГКК. Качеството на регистрите може да се повиши само при качествена поддръжка на приетата вече карта.

• Изпълнителят по създаване на КК и КР да съставя таблици с прикачени сканирани документи по имоти (скици по регулация от действащи и предходни нотариални актове и др.) отделно от данните, които получава от НАП. По този начин ще бъдат отделени грешките на изпълнителя от неизпълнение задълженията на собствениците при предаване за контрол и разглеждане от приемателна комисия на КК и КР.

• Да се уеднаквят изискванията по представените кадастрални и/или геодезически материали в СГКК.

• АГКК да отделя внимание на предложенията, направени от правоспособните лица, и по време на приемателни комисии да им даде възможност да защитят своята работа като бъде обективен, а не субективен орган. По този начин ще бъдат прекратени някои неправомерни действия на началници на СГКК.

• Да се възстанови практиката с контролиращите фирми, които да поемат отговорност и за представените материали. Работата по проверките да се раздели за контрола на РГО и КК и КР на различни фирми. При по-големи обекти проверките за снимката да се извършват от няколко фирми, в един и същ район на проверка. Контролиращите органи - СГКК и фирми - да спазват нормативните актове и да носят отговорност за това.

• Да се премахнат несъответствията в нормативната база - например „Очертание на сграда“ по ЗКИР и Наредба 03/28.04.2005 г. и „Застроена площ“ по ЗУТ, разлики в тълкуването броя на етажите и др. Да се прекрати практиката да се издават указания на указанията и т.н.

• Наредба 3/2005 г. да се актуализира, като се разпишат точни и еднозначни правила за определяне на различните видове граници, предмет на КК и КР [1]. За тази цел да се проведе дискусия между правоспособните лица по кадастър, професионалните организаци и АГКК.

45

ГКЗ 3-4 ' 2016