Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-3-4'2016(КГ) | Page 31

29

В резултат на изпълнението на указаните по-горе нормативни документи, днес официално топографските планове в М 1 : 200; 1 : 500 и 1 : 1000 не съществуват. За тях няма действаща знакова система, която да укаже начина на оформянето им. Липсва инструкция, която да поясни какви обекти се изобразяват и с каква точност. Топографските планове дори не са споменати в Закона за геодезията и картографията (ЗГК). В чл. 3. ал. 1 е записано: „Основни дейности в областта на геодезията и картографията са: … 4. създаването и поддържането на държавни топографски карти и ортофотопланове и на топографски бази данни …”. Трябва да се има предвид, че държавните топографски карти са в мащаби 1 : 5 000 и по-дребни. Явно измерванията и картографирането в по-едри мащаби в извън интереса на държавата.

2. ТОПОГРАФСКИТЕ ПЛАНОВЕ ДНЕС

Тъй като липсват инструкция и знакова система, част от геодезистите все още прилагат Наредба № 7 от 10.10.1995 г. за изработване и поддържане на кадастрални планове в мащаби 1:1000 и 1:500. Съгласно изискванията посочени в наредбата, са допустими несъвпадения в дължините до 0.3 m, което е крайно недостатъчна точност за инвестиционното проектиране. Основните мащаби са 1: 500 и 1 : 1000, като се допуска изработване на планове и в по-едри мащаби (1 : 250 и по-едри). Тъй като е отменена, указаните в нея изисквания за точност и съдържание на плановете се приемат от част от колегите за пожелателни в тяхната работа.

2.1. Топографските планове в образованието

Топографските планове са залегнали в учебните програми на водещи образователни институции в областта на геодезията.

В анотацията на учебната програма на студентите от специалност „Геодезия” в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) ще открием, че те се обучават да създават и работят с топографските планове: „Студентите ще могат да разбират и използват топографските планове и карти. … Изучените въпроси за геодезическите снимки са основа студентите да извършват необходимите геодезически работи по извършването на тези снимки и да изработват топографски планове на малки територии.” (из анотация на дисциплината „Геодезия” - I част). В анотацията на „Учебната практика по геодезия”- І част е предвидено студентите да извършват „подготовка, организация и извършване на геодезичните работи по създаване на едромащабни топографски планове”.

Темата за топографските планове е застъпена и в анотациите на дисциплините „Фотограметрия и дистанционни методи” - I част, „Морска геодезия” и др. за студентите от специалност „Геодезия” в УАСГ.

Учебната програма по геодезия на специалността „Строителство и архитектура на сгради и съоръжения” към Висшето строително училище „Любен Каравелов” съдържа теми за изработване на топографски план и за работа по топографски планове. В анотацията на учебната практика по геодезия четем следното: „По време на учебната практика (курсов проект) се решават задачи по изработване на топографски план ….”.

В анотацията на специалността „Геодезия” на Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Колю Фичето”, Бургас, откриваме, че бъдещите геодезисти биват подготвяни за „… изработване на едро- и дребномащабни топографски планове и карти, кадастрални и специализирани карти …

Темата за топографските планове намираме дори в учебната програма на дисциплината „Геодезия” за студентите от специалността „Агрономство” в Аграрния факултет – Пловдив.

Горните примери са подбрани от учебни заведения с различен профил. Те показват, че темата за топографските планове е застъпена широко в образованието. Но дали изучаването на топографските планове в образователните институции е въпрос на академичен инат и закостенялост или е наложено от нуждите на практиката? Отговора на този въпрос ще разгледаме по-долу.

2.2. Топографските планове в геодезическата

практика

Въпреки че са заличени от нормативните документи преди близо половин век, топографските планове упорито отказват да изчезнат от геодезическата практика.

В интернет лесно ще открием десетки геодезически фирми, които предлагат изработване на топографски планове. Някои от фирмите твърдят, че извършват „геодезически заснемания” без да уточняват, че в крайна сметка предават на клиентите си именно топографски план.

Според ЗГК (чл. 4) и ЗКИР (чл. 32 и чл. 34) колегите трябва да изработват специализирани карти. Защо вместо тях те създават топографски планове? Причините са както в липсата на наредбите, указани в чл. 33 ал. 3 от ЗКИР за съдържанието и създаването на специализираните карти, така и в рестрикциите на чл. 32 на ЗКИР, който: 1. Не позволява на физически лица да възлагат изработване на специализирани карти; 2. Ограничава съдържанието им (от растителността може да се изобразяват само трайни насаждения, а пътища и пътеки не са посочени като обекти на тези карти); 3. Изисква да се организира комисия за приемането им, която да включва представители на държавата, общината и „други заинтересовани лица” (чл. 32, ал. 4); 4. Изпълнителят е задължен да предостави на АГКК в определен формат резултатите от заснемането. Е, кой нормален геодезист ще се подложи на такава процедура? Затова колегите продължават да изработват топографски планове, съгласно знаковата система и инструкциите от миналия век, като често ги маскират като „геодезическо заснемане”, „топографска снимка” и други (фиг. 4).

Липсата на регламент, обаче, позволява на геодезистите да използват каквито решат знаци и оформяне на плановете си. Остарялата знакова система (от средата на миналия век), не съдържа знаци за обекти, появили се в последните години. Изискванията за точност се определят от изпълнителя поради липсата на нормативни изисквания за изработване на топографски планове.

Като пример ще посочим проекта на строящия се в момента „Транзитен газопровод №2” за Турция. В него, към част „Геодезия”, е включен топографски план. Той е изработен в к.с. 1970, вместо в к.с. 2005 (предаден е през февруари 2015 година). Ако се съди по оформянето (рамките са с план-квадратна мрежа, която дори не

ГКЗ 3-4 ' 2016