Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-3-4'2016(КГ) | Page 24

2.2. Геотрансформиране на изображенията

Началният етап на обработка включва геотрансформиране към желана картографска проекция. Многоканалните изображения с повишена разделителна способност са трансформирани с използване на модела на спътника и дадените опорни точки за геотрансформиране. За геореферирането на SPOT изображенията се ползват координатите на четирите върха на сцената и центъра на сцената. Началното геометрично трансформиране на изображенията от спътника Kompsat-2 се извършва с използване на координатите на точките за метода на RPC (Rational Polynomial Coefficients), като всеки от каналите е трансформиран поотделно.

2.3. Генериране на многоканални изображения с

повишена разделителна способност и

на тестови изображения

Следващата стъпка от обработката представлява повишаване на пространствената разделителна способност с използване на панхроматичния канал. Процесът е известен като „pan-sharpening”, като за SPOT изображението разделителната способност се повишава от 10m на 5m. Окончателната разделителна способност на Kompsat-2 изображението след „pan-sharpening” процедурата се повишава до 1m. В средата на системата ERDAS Imagine функцията за повишаване на пространствената разделителна способност се нарича „resolution merge”. Тя повишава разделителната способност, но всъщност се отнася по отношение на яркостните характеристики на изображението, а не и по отношение на цветността.

На втория етап от геометричната обработка полученото композитно изображение с повишена разделимост е геотрансформирано с използване на картографски данни, като са опознати характерни ситуационни елементи. Приложена е двумерна полиномна трансформация от втори ред. Изображенията са трансформирани в координатна система WGS84 и картна проекция UTM, 34 зона Север.

За получаване на съпоставими резултати е извършена вторична дискретизация на използваните изображения. За всеки от двата спътника са генерирани по две изображения с разделителна способност, съответстваща на размер на теренния елемент (Ground Sampling Distance) GSD от 2m и 5m.

3. КЛАСИФИКАЦИЯ НА ИЗОБРАЖЕНИЯТА

Класификацията, която обединява методите за формиране на класовете без учител (чрез прилагане на кластерен анализ) и режим на обучение с учител, се извършва в следната последователност от четири стъпки: кластеризация в режим без обучение, генериране на класове в режим на обучение с учител, обединение на класовете от двата режима на кластеризация и класификация в режим на обучение с учител.

3.1. Формиране на класове в режим на класификация

без учител

Първоначално се извършва класификация в режим без учител, прилагайки процедура на кластеризация. Задава се резултатният брой класове 32 и коефициентът на сходимост, както и максималният брой итерации. В системата ERDAS Imagine се ползва процедурата за кластеризация Isodata. В резултат на кластеризацията се получава описанието на класовете от режима на класификация без учител.

3.2. Формиране на класове в режим на обучение с

учител

Формират се класове на основата на определените характеристики на почвените типове и визуално интерпретиране на пробни площи в тяхната околност. На

базата на обучаващите полигони се генерират описания на класовете, получени в режим на обучение с учител. Формира се наборът от спектралните описания на класовете, който включва сумата от класовете, получени в режим без учител и в режим на обучение с учител.

Таблица 2

Описание на класовете след класификация без учител от Kompsat-2 с теренен елемент 2m x 2m

ГКЗ 3-4 ' 2016

22