Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-3-4'2016(КГ) | Page 18

16

От направеното изследване е видно, че противно на препоръките от фиг. 1,б [1] в този случай, при надлъжните наклони по-малки от 3-3,50%, в зоната на кръстовището също е необходимо поставяне на дъждоприемни шахти. При по-големи стойности на наклоните разстоянията са по-големи, и шахтите обикновено попадат извън обхвата на пешеходните пътеки.

Дъждоприемни шахти ще са необходими и при кръстовища с по-големи площи (т.е. при улици с по-големи широчини), каквито са улиците от I, II и III клас. При по-големи надлъжни наклони, в зависимост отново от площта, поставянето на дъждоприемни шахти може да не е необходимо. Това задължително изисква проверка чрез изчисляване на разстоянията Sp и водното разпространение T.

Вариант 2 (фиг. 3):

Фиг. 3. Разположение на дъждоприемни шахти в кръстовище, вариант 2

Оразмеряването започва от второстепенната улица. Тук е задължително поставянето на шахти преди пешеходните пътеки (т. 9, 10, 11 и 12), освен ако шахтите от оразмеряването на правите участъци преди кръстовището не са в непосредствена близост (2-3 m). Освен това, за да бъде изпълнено условието Т≤0,50 m, трябва да се поставят допълнителни шахти на разстояние STP_0.50=11,00 m oт предходните, които да редуцират водното разпространение от Т=1,00 m в правия участък до Т=0,50 m ( т. 9’, 10’, 11’ и 12’).

Оразмеряването по главното направление започва с проверка на необходимото отстояние на първата шахта от центъра на кръстовището. Тук обаче към прииждащото към нея водно количество трябва да се добави и водното количество, идващо от защрихованата площ - Q=0,0003 m3/s. Вследствие на това се получава, че първата шахта трябва да се разположи на разстояние Sp=4,00 m от центъра на кръстовището, което в случая съвпада точно с началото на пешеходната пътека (в т. 1). По аналогичен начин се оразмеряват останалите три части от кръстовището и се поставят шахти в т. 2, 5 и 6. Следващите шахти по главното направление са на разстояние Sp=35,00 m от центъра на кръстовището.

Вариант 3 (фиг. 4):

Оразмеряването в този вариант се прави съобразно описаните в предходните два варианта разсъждения. За второстепенната улица дъждоприемни шахти ще бъдат необходими преди пешеходните пътеки в т. 9 и 10, както разстояние STP_0.50 = 11,00 m от предходните.

Фиг. 4. Разположение на дъждоприемни шахти в кръстовище, вариант 3

При оразмеряване на главното направление кръстовището се разделя на две части: зона А – от страната на второстепенната улица с посока на падане на надлъжния наклон към кръстовището, и зона Б - от страната на второстепенната улица с посока на падане на надлъжния наклон извън кръстовището.

В зона А, при определяне на оразмерителното водно количество за шахтата в т. 1 към общото водно количество трябва да се добави и това, идващо от защрихованата площ - Q=0,0003 m3/s. Тогава първата шахта (в т. 1) трябва да се разположи на разстояние Sp=4,00 m от центъра на кръстовището, т.е. в началото на пешеходната пътека. Аналогично за втората част на кръстовището в зона А се поставя шахта в т. 5. Изчисленията за зона Б са като направените във вариант 1 - първите шахти трябва да се разположат в началото на пешеходните пътеки (т. 2 и 6). Следващите шахти по главното направление и за двете зони се поставят на определеното разстояние Sp=35,00 m от центъра на кръстовището.

Вариант 4 (фиг. 5):

Фиг. 5. Разположение на дъждоприемни шахти в кръстовище, вариант 4

Това е най-сложният вариант от гледна точка на отводняване. При него кръстовището е разположено най-ниско и прииждащите от четирите му клона дъждовни води трябва да бъдат поети от канализацията. Априори, в този случай е необходимо поставяне на шахти преди всички пешеходни пътеки.

ГКЗ 3-4 ' 2016