Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-1-2'2020 (За сайта) | Page 59

RIEGL (бронзов спонсор) – водещ световен производител на иновационни технологии в областта на наземното, мобилното, въздушното и безпилотното лазерно сканиране. Специално за минната промишленост RIEGL предлага високоскоростни наземни лазерни сканиращи 3D системи с обхват до 6 km, мобилни и въздушни системи, предназначени за безпилотни летателни апарати, а също така и съответственото им програмно обезпечаване за обработка на данни.

Преди началото на конгреса, на 27 септември, в ИРНИТУ, се проведе 47-то заседание на Президиума на ISM. Отчетено бе успешното провеждане на летните училища за талантливи млади геодезисти-маркшайдери (Международен проект Summer School), както и високото ниво на проведената Първа Западнобалканска конференция на 3 и 4 октомври 2018 г. в гр. Тирана, Албания. Бяха разгледани текущи организационни задачи, изнесени различни доклади и взети единодушно следните по-важни решения:

Сградата на ИРНИТУ където се проведе 47-то заседание на Президиума на ISM

• За следващ вицепрезидент на ISM бе избран проф. Хендрик Гроблер – Ръководител на Департамента по минно инженерство и маркшайдерство в Университета по инженерство и изграждане на околната среда, в Йоханесбург, Република Южна Африка, където ще се проведе XIX конгрес на ISM, през 2025 г.

• Summer School ISM 2020, под егидата на Президента на ISM, да се проведе в Албания.

• За нови членове на съюза бяха приети държавите Киргизстан и Узбекистан.

• Възобнови се членството в ISM на държавите Беларус и Албания.

• За „Световен ден на маркшайдера“ бе определена всяка втора неделя на месец октомври.

След приключването на оперативната дейност на Президиума се запознахме с дейността на катедра „Маркшайдерство и геодезия“.

Президиумът се запозна с дейността на катедра „Маркшайдерство и геодезия“

За 67 години тя е обучила около 1500 инженери маркшайдери, 800 геодезисти и 100 специалиста по картографиране, предлагайки пълен спектър от услуги в сферата на допълнителното професионално образование за повишаване на квалификацията. С цел оцеляване, в съответствие с държавната и университетска политика, катедрата основава фирма, която първоначално предлага само високо технологични услуги на минните предприятия в района. В настоящия момент се разработват десетки проекти, от Сахалин до Мурманск, в Китай и в Монголия за профилиране на шахти; наземно лазерно сканиране за създаване на цифрови модели на местности, сложни инженерни съоръжения и фасади, с цел съхранение на историко-културното наследство, за наблюдение на свлачищни процеси, за наблюдение на деформациите в подземните минни изработки; за извършване на снимки с безпилотни летателни апарати, с леки летателни самолети или с ехолоти и т. н. Предлага се услугата маркшайдер на час. Симбиозата на частен капитал и държавни интереси се оказва много ефективна. Студентите от горните курсове добиват умения в практиката, а преподавателите имат възможност да повишат своя професионален опит и материален статус.

Бусът на катедрата за бърза маркшайдерска помощ

В програмата на конгреса бяха включени седем научни сесии:

• Технологии за разработване на минерални находища;

• Прогнозиране и мониторинг на геомеханични и геодинамични процеси, съпътстващи подземно разработване на находища и строителство на подземни съоръжения;

• Прогнозиране и мониторинг на геомеханични и геодинамични процеси, съпътстващи открития добив в находища на подземни богатства;

• Геодезическо и маркшайдерско осигуряване при разработването на нефтени и газови находища;

• Промишлена безопасност, опазване на природните ресурси и околната среда;

• Геоинформационни технологии при разработване на находищата, моделиране на технологични процеси;

• Икономика на маркшайдерско-геодезически проекти. Нови енергийни ресурси и тяхното геодезическо и маркшайдерско осигуряване.

Заседанията на секциите се проведоха в „Байкал Бизнес Център“, построен специално за подобни мероприятия. Изнесени бяха 38 доклада от представители на Русия, Австралия, Китай, Полша, Беларус, Германия, Чехия и други, като участието на България бе с два доклада:

• Вълканов, Н. В., Ст. Топалов, К. Боев, Място и роля на руската школа в маркшайдерските теории и практики на България;

57

ГКЗ 1-2 ' 2020