Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-1-2'2020 (За сайта) | Page 37

35

природозащитни характеристики [3]. Комбинацията от силно видоизменен ландшафт в обхвата на свлачищно стъпало (Карангатска тераса), усложнена геодинамична обстановка [13] и високите нива на антропогенизация поради концентрацията на брегоукрепителна, брегозащитна и рекреационна инфраструктура на сравнително малка площ, предоставя възможност за тестване приложението на БЛС за ортофото заснемане на релефа в условията на разнороден тип бряг и морско дъно.

Заснемане, контролни измервания и обработка. Районът на курортния комплекс е заснет на 10 февруари 2019 г. с квадрокоптер DJI Phantom 4 RTK, спазвайки възприетата методология [22] и при наличие на подходящи хидрометеорологични и атмосферни условия, при югозападен вятър със скорост от 2.2 m/s и без вълнение (фиг. 2). Преди заснемането са поставени 45 опорни геодезични точки, от които контролни – 8 бр. Аналогично на Пристанище Бяла, в акваторията пред комплекса също са поставени 5 цветни марки – допълнителни опорни точки на морското дъно, които изпълняват функциите на контролни точки в стерео моделите.

Фиг. 7. Дигитален модел на повърхността в бреговия участък „Езеро Балчишка Тузла - КК Бялата лагуна”

Фиг. 8. Ортофото мозайка на бреговия участък „Езеро Балчишка Тузла - КК Бялата лагуна”

Разнородният релеф и високите нива на техногенна обремененост наложиха снимането да се проведе в 3D режим от 100 m височина на полета, с надлъжно и напречно презастъпване от 85% на площ от 1.84 km2. На определени места с резки промени в хипсометрията на крайбрежния релеф бе извършено фотокартиране в ръчен режим. По-ниските височини на полета и по-голямото застъпване генерира значително по-голям брой фото изображения (1863 бр.), които са обработени паралелно със софтуерните продукти Pix4Dmapper и Agisoft Photoscan Professional.

Комплектът от ДМП (31.3 сm/pix) и ОМ (3.91 сm/pix) са най-детайлните подобни данни за района към настоящия момент. Освен батиметричните данни с висока разделителна способност за акваторията пред изследваната рекреационна зона, като много важен успех може да се отчете генерираният батиметричен модел на „Езеро Балчишка Тузла”, с усреднена дълбочина от 0.6 m, като на места достига 1.65 m (фиг.7 и фиг.8).

5. АНАЛИЗ НА ТОЧНОСТТА

Преходният характер на БЧКЗ между две качествено различни среди, както и контрастиращите физически условия между тях налага по-задълбочен анализ на точността на фотограметричния модел и на контролното батиметрично профилиране.

5.1. Пристанище Бяла

Сухоземната част и акваторията му са заснети от 300 m височина на полет, предполагащ сравнително висока пространствена разделителна способност GSD – 8.71 cm/pix на фото изображенията. За постигане на висока точност, във фотограметричния модел са интегрирани 8 опорни геодезични точки и 2 контролни (фиг. 4).

Един от най-важните параметри за изследване на моделната точност е средната квадратична грешка (RMS Reprojection error) – 4.8 cm, чиято ниска стойност демонстрира високата прецизност на проведено изследване. Важно е да се акцентира ниската грешка на модела по положение - Х (2.47 cm) и Y (1.2 cm) и вертикала – Z (3.2 cm).

За генериране на ДМП с площ от 2.65 km2 е използван облак от над 25 милиона точки с гъстота 10.4 p/m2. Множеството точки позволяват да се постигне достатъчно добра пространствена разделителна способност от 31.7 cm/pix.

На фиг. 9 е представен сравнителен анализ между получените данни от ДМП и контролно измерен профил с GPS. Показаните графики показват изключително ниски разлики, като на 2 m дълбочина тя достига до 4 cm, което потвърждава високата прецизност на използваната методология.

Фиг. 9. Батиметричен профил и сравнителна диаграма между ДМР и GNNS в акваторията на

Пристанище Бяла (локацията на профила е показа на фиг.4)

ГКЗ 1-2 ' 2020