Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-1-2'2020 (За сайта) | Page 14

12

Фиг. 5. 3D Дигитален топографски модел DTM-RM

3.3.5. Създаване на модел на локален геоид

Изчисляването на височината на локалния геоида в GNSS точките се извършва по формула (10).

(10)

където

ζ е аномалията на височината;

ΔgB - аномалия Буге;

γm - средна нормална сила на тежестта;

HN- нормална височина.

Получената височина на геоида се обозначава като NGRM_18 . Минималната получена стойност е 44.196m, а максималната стойност е 46.467m. С получените стойности на височината на геоида в GNSS точките се моделира чрез TIN технологията 3D модел на локалния геоид. Точността на отчитането на информацията е mΔN =±0.05m. Създаден е TIN модел на повърхнината с превишението геоид/квазигеоид за района на Рила планина. Стойностите на разликите N-ζ за района са в границите от -0.009 m до -0.361 m.

Табл. 3. Изчисляване на превишението (N-ζ) геоид/квазигеоид и височината на геоида N

3.3.6. Оценка на точността на модела и

възможността за използването му за

изследваната територия

За сравнение и валидация на създадения локален модел по метода на GNSS/нивелация са използвани глобалните геопотенциални модели на геоида EGM 2008 и EIGEN-6С4.

На интернет страницата на Международния център за глобални земни модели ICGEM (International Center for global Earth Models) http://icgem.gfz-potsdam.de/ICGEM/ICGEM.html е събрана информация от свободно разпространявани глобални геопотенциални модели, както и софтуер за изчисление на величини, свързани с геопотенциала. С помощта на приложението за изчисление е възможно пресмятането на чистата и смесената аномалия на силата на тежестта, пресмятане на височината на геоида, на аномалия Буге, както и на много други величини, свързани с геопотенциала [10].

При изчислението на аномалиите Буге с приложението на ICGEM, като входни данни се въвеждат следните параметри:

-референтна система-GRS80;

-дългопериодични модели;

- изчислявана величина – аномалия Буге (gravity_anomaly_bg);

- приливна система – tidefree;

- използване на нулевата степен на модела.

Тъй като аномалии Буге, изчислени от Глобалните геопотенциални модели (ГГМ-и), се отнасят за прост сферичен слой, то за коректно съпоставяне на данните от интерполираните от гравиметричната карта стойности трябва да се извадят топографските корекции за близки и далечни зони. Това е направено в програмна среда Global Mapper. При всички изчисления и сравнения е отчетена разликата в изходните системи, в които са определени аномалиите. За всички ГГМ-и е използван глобалният ортометричен модел на релефа ETOPO1.

Алгоритъмът на сравнение е следният:

1) изчислява се търсената стойност на аномалия Буге във възлите на пространствена решетка с размери 1"x1" от дадения Глобален геопотенциален модел (ГГМ). Изчисленията са извършени до степен 2190. Софтуерът на ICGEM извежда *.gdf файл с резултатите от изчисленията. Този формат е от две части: заглавен блок и блок с резултати;

2) извлича се *.shp файл от софтуера на ICGEM и се въвежда в среда ArcGIS;

3) с входни данни координатите на GNSS точките (№, NUTM, ЕUTM) в същата среда ArcGIS, в която са и получените резултати от изчисленията от софтуера на ICGEM, се извлича информация за стойностите на аномалия Буге за всички GNSS точки чрез интерполация от GRID модела;

ГКЗ 1-2 ' 2020