Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-1-2'2020 (За сайта) | Page 10

(1)

където:

(Δgсв.в) - аномалия свободен въздух;

(ΔgEGM) - аномалия от глобалния геопотенциален модел;

(ΔgТ) - аномалия заради влиянието на топографския слой.

Височината на геоида се изчислява с помощта на (ΔgR) по различни математически методи чрез Стоксовия интеграл. Обикновено за изследваната област не се разполага с достатъчно гравиметрични данни и се въвежда координатна мрежа (км), в която се изчисляват обикновено чрез интерполация пропуснатите данни за (ΔgR ) →(Δgкм). По-известни формули за определяне на височината на геоида (N) са:

а) Числена интерполация в сферична

апроксимация (Heiskanen, Moritz 1967)

(2)

практическият израз на формулата е:

(3)

(4)

където:

S(ψ) – функция на Стокс;

ψ - сферичен радиус между текущата точка и централната точка.

б) Числена интеграция в планарна

апроксимация

(5)

практическият израз на формулата е:

(6)

където

в) Бързи Фурие трансформации (FFT) и

спектрални методи

Бързият метод на Фурие трансформация (FFT) е много мощен инструмент за ефективна оценка на интегралите на конвертиране на гравитационното поле. Той може да се справя с разнородни данни и „шумове“ и по този начин представлява много привлекателна алтернатива на класическите, отнемащи време, подходи, при условие че са налице данни от мрежа (GRID) [13].

Този метод е добър за изчисляване на смущаващия потенциал Т - и височината на геоида N = T / γ - от гравиметричните аномалии, използващи уравнението на Стокс. Методът е също толкова добър и за оценяване на други величини, като например вертикалния градиент в уравнението на Поасон. Единственото изискване е, че уравнението трябва да се изрази като конволюция.

Обратното изчисление е също лесно: във Фурие или спектрален домейн е само просто деление. Опитно е доказано, че при моделиране с използване на гравиметрични данни, разположени във вид на координатна мрежа, е оптимално да се приложи FFT (Пенева, 2001).

Спектралните методи могат ефективно да обработват гравиметрични данни, разположени във вид на координатна мрежа и да дават едновременно резултати на всички точки от мрежата. Това е абсолютно необходимо за изчисляване на геоида.

Друг възможен метод за определяне на височината на геоида е прилагането на изчисления на базата на средноквадратната колокация по МНМК. Преди да се приложи колокацията, трябва да се отстрани чрез изостатична редукция основната посока на вертикалните отклонения, компонентите , и гравиметричните аномалии Δg. По този начин изостатичното редуциране е от съществено значение за практическото прилагане на колокация по метода на най-малките квадрати в планинските райони (Forsberg and Tscherning, 1981).

2.2. Моделиране чрез GNSS/нивелация

В резултат от измерванията в GNSS кампаниите се определя хоризонталното и вертикалното положение на точките спрямо повърхността на референтния елипсоид WGS84. Следователно, за изследваната област се разполага с геодезическите (елипсоидни) височини на точките (HГ).

Необходимо е в GNSS точките да се разполагат с ортометрични или нормални височини. Обикновено в нашата страна се разполага с нормалните височини, определени чрез геометрична или тригонометрична нивелация в приетата държавна височинна система. Ако липсват височинни данни, е необходимо да се извършат нивелачни измервания, като се спазят изискванията към точността им.

Аномалията на височината в точките от GNSS/нивелацията се получава по формулата:

(7)

По този начин в изследваната област се разполага с n на брой точки с известни аномалии на височината, т.е. може да се моделира дискретно повърхнината на квазигеоида чрез подходящи интерполационни функции.

В локалната област е необходимо броят на GNSS/нивелачните точки да бъде достатъчно голям, за да покрие територията равномерно и да сe дефинира правдоподобно формата на квазигеоида (геоида).

Получаването на височината на геоида N в тези точки е свързано с формулата на Хейсканен-Мориц (Heiskanen & Moritz,1967). Тази формула дава връзката между двете повърхнини – геоид и квазигеоид. За нейното прилагане освен указаните вече височини е необходима информация за аномалията на силата на тежестта Буге.

Разликата между височината на геоида и височината на квазигеоида спрямо референтния елипсоид се представя и като разлика между ортометричната и нормалната височина.

Геометричната нивелация е най-точният метод за определяне на нормалните височини по отношение на разходите на време и труд, както и по производителност на технологиите на GNSS. Това е особено забележимо в труднодостъпни райони, какъвто представлява изследваният високопланински район.

2.3. Комбиниран метод за определяне на геоида

Основната връзка, към първото приближение, която свързва елипсоидните височини, получени от измервания на

8

ГКЗ 1-2 ' 2020