ИНЖЕНЕРНА ГЕОДЕЗИЯ
ТОЧНОСТ НА ГЕОДЕЗИЧЕСКИТЕ РАБОТИ ПРИ СТРОИТЕЛСТВОТО НА МОСТОВЕ
Ас. инж. Ани Стефанова, доц. д-р инж. Тодор Костадинов, УАСГ, гр. София
SUMMARY
The article examines the basic geodetic activities in bridge construction and the regulatory framework in Bulgaria (the legislation in force in Bulgaria) for control and acceptance of construction and assembly works. An analysis and systematization of the construction and assembly tolerances concerning the erection of monolithic and prefabricated bridge construction has been made. The required accuracy of the setting out in position and height have been presented, including the accuracy of the horizontal and vertical control networks being set up for this purpose.
Key words: geodetic activities, bridges, regulatory framework, construction and assembly tolerances, accuracy, setting out of bridges.
РЕЗЮМЕ
Разгледани са основните геодезически работи при строителството на мостове и действащата у нас нормативна уредба за контрол и приемане на строително-монтажните работи. Направен е анализ и систематизиране на строително-монтажните допуски, отнасящи се до строителството на монолитни и сглобяеми конструкции на мостове. Изведени са необходимите точности на геодезическите трасировъчни работи по положение и височина, включително точността на плановите и височинни геодезически мрежи, създавани за тази цел.
Ключови думи: геодезически работи, мостове, нормативна уредба, строително-монтажни допуски, точност, трасиране на мостове.
1. ВЪВЕДЕНИЕ
Строително-монтажните допуски у нас са публикувани в различни наредби, правилници и бюлетини, издавани през различни периоди от време. Те са разделени по типове строителство, а не по видове строителни обекти, което от една страна има положителни качества, поради обстоятелството, че допуските са събрани в сравнително малко на брой нормативни документи. Основно неудобство обаче е фактът, че при изпълнение на строително-монтажни работи на определен вид строителен обект е необходимо изрично да се посочат кои строително-монтажни допуски ще се използват при контрол и приемане на СМР, тъй като някои от тях са много сходни.
В тази връзка смятаме, че съществува необходимост от анализ и систематизиране на строително-монтажните допуски по основни видове СМР, извършвани при различните видове строителство: жилищно, промишлено, хидротехническо, строителство на транспортни обекти и съоръжения.
Пример за такъв подход е издаването на „Техническа спецификация“ (ТС) на Агенция „Пътна инфраструктура“. Тя представлява комплект от инструкции за строителство на пътища и пътни съоръжения и съдържа съответните утвърдени технически изисквания и условия за материалите и строително-монтажните работи при пътни обекти, в това число и мостове. Съществен недостатък на тази спецификация е, че публикуваните допуски са директно заимствани от оригиналните нормативни документи и не са адаптирани към различните етапи от строителството: фундаменти, устои и стълбове, носещи конструкции, в зависимост от техния тип. Например, в нашата нормативна уредба няма допуски при строителството на носещи мостови конструкции по метода на конзолното бетониране.
Общ недостатък на нормативната уредба за контрол и приемане на СМР, включително и на „Техническата спецификация“, е липсата на изисквания за точност към геодезическите измервания. В някои български литературни източници [10] са цитирани такива допуски за точност, но най-често те са взети от остарели вече руски източници, поради което се нуждаят от преоценка и актуализиране. Поради тази причина смятаме, че е необходимо да се разработят изисквания за точност на геодезическите работи, извършвани при различните видове строителство и съответстващи на строителните допуски, регламентирани в съвременните български нормативни документи за изпълнение, контрол и приемане на СМР. Положителен пример в това отношение са руските „Строителни норми и правила“ (СНиП), в които са дадени и изискванията за точност на геодезическите измервания.
2. ВИДОВЕ ГЕОДЕЗИЧЕСКИ РАБОТИ ПРИ
СТРОИТЕЛСТВОТО НА МОСТОВЕ
При строителството на мостове се извършват основно следните геодезически работи:
• Трасиране на оста на моста;
• Трасиране на центровете на фундаментите и контурите на устоите и стълбовете на моста;
• Отвесиране на стълбовете и нивелиране на техните горни повърхности;
• Планово и височинно трасиране на елементите на връхната конструкция;
• Трасировъчни работи при изграждане на горното строене;
• Текуща и окончателна изпълнителна снимка на моста;
• Трасиране на проекта за вертикално планиране на строителната площадка;
• Изследване на деформациите на фундаментите, на устоите и стълбовете и носещата конструкция в хода на строителството, в реда на тяхното изграждане.
Геодезическите работи при изграждането на устоите и междинните опори [1], [2], [4], [5], [6] се състоят в периодично трасиране на проектното положение на центъра и контурите на опорите, изпълнителна снимка и установяване на отклоненията от проектните им размери. Тези геодезически работи се извършват при следните етапи от строителството:
– преди, по време и след изграждане на фундаментите;
– периодично в процеса на изграждане на опорите;
– след построяването на опорите.
Геодезическият контрол на положението на центъра и контура на опорите може да се осъществи чрез следните методи:
– права ъглова засечка;
– обратна ъглова или комбинирана засечка с използване на „свободно избрана станция”;
28
ГКЗ 1-2 ' 2019