Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-1-2'2019 (За сайта) | Page 22

историческите събития, изучавани в двата класа. В общото графично оформление са включени детски рисунки, цветни фотоснимки и илюстрации на професионални художници.

Съдържанието обхваща следните теми и карти: Карта на света; Условни знаци. Цветове върху картата; Европа; Балканския полуостров; България; София - столица на България; Природо-географска карта; Стопански дейности; Растения и животни; Природни и културни забележителности; Защитени територии и обекти; Наследство от Траките; Прабългари и славяни; България при хан Аспарух и хан Тервел; България при хан Крум и наследниците му; Християнска България; Златният век на България; България при цар Самуил; Асеневци; Падане на България под османска власт; Българите в Османската империя; Делото на Левски; Априлското въстание 1876 г.; Българите в Руско-турската война 1877-1878 г.; България след Освобождението; Съединение, 1885 г.; Независимост 1908 г.; Балканска война 1912-1913 г.; Междусъюзническа война 1913 г.; България през Втората световна война; Етносите в България; Задача по история за 3-ти клас; Линия на времето за 3-ти клас; Линия на времето за 4-ти клас; Задача по история за 4-ти клас; Задача по география. Автор е проф. Т. Бандрова; учител-консултант – Светлана Огнянова. Илюстрациите са дело на Любов Тотева и Иво Калчев. Детските рисунки са предоставени от Школата по рисуване „Спектър”.

4. УЧЕБНИ АТЛАСИ ПО НОВИТЕ УЧЕБНИ ПРОГРАМИ НА

МОН ПО „ИСТОРИЯ И ЦИВИЛИЗАЦИЯ” ЗА 7, 8 И 9 КЛАС

4. 1. Атлас по „История и цивилизация” за 7 клас [6]

Фиг. 8. Атлас по „История и цивилизация” за 7 клас [6]

Атласът [6] разглежда българската история от началото на Възраждането до началото на XXI век, като са разработени 38 бр. карти. Те разглеждат различни исторически периоди и събития в живота на българите, промените в държавните ни граници и др. Съдържанието е изложено в 4 теми: Българско възраждане, XVIII-XIX век; България от Освобождението до края на Втората световна война; България след Втората световна война до 1989 г.; България след 1989 г. Както е изтъкнато в [9]: „картите са разработени въз основа на най-новите исторически изследвания и данни. За по-лесна ориентация на учениците в орографията и тук е използван сенкорелеф. Страниците в aтласа са допълнени с над 100 изображения – портрети на исторически личности, снимки, детайли от картини, онагледяващи картографираните исторически събития.” Автор на атласа в част „История” е гл. ас. д-р Никола Дюлгеров – историк от Софийския университет; автор на част „Картография”- проф. Т. Бандрова. Рецензент на изданието е гл. ас. д-р Владимир Станев – историк от Софийския университет.

4. 2. Атлас по „История и цивилизация” за 8-9 клас [5]

Фиг. 9. Атлас по „История и цивилизация” за 8-9 клас [5]

Атласът [5] представя чрез 66 бр. карти в него историята на Европа и света от Великите географски открития до началото на XXI век. Картите са представени в 6 теми: Началото на Новото време, XVI-XVII век; Векът на Просвещението, XVIII век; Векът на национализма, XIX век; Балканите през XIX и началото на XX век; Светът от началото на XX век до 1945 г.; Светът след 1945 г., като са използвани актуални исторически изследвания у нас, както и ГИС. Автор на атласа в част „История” е гл. ас. д-р Никола Дюлгеров – историк от Софийския университет; автор на част „Картография” -проф. Т. Бандрова.

5. ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Считам, че със своите мултидисциплинарни (картографски, информационни, учебно-педагогически и естетически) качества всички разгледани по-горе атласи са наистина полезни за работата на учители, ученици и дори на техните родители. Темите в атласите са разработени задълбочено и дават възможности за подробни анализи, натрупване и систематизиране на знания, оценяване на географската, икономическа и историческа информация, картографирана в атласите. Българските учебни атласи, издавани у нас през последните 15-20 години от българо-канадската фирма „ДАТАМАП-Европа” [9], са напълно сравними с подобни учебни атласи, издавани в други европейски страни. Те са на същото високо съдържателно и полиграфично ниво, което е безспорен принос на техните автори и издателството – факт, който беше изтъкнат още в [7]. Трябва да се изтъкне голямото предимство за безплатен електронен достъп до всяка една карта на „ДАТАМАП-Европа” [9] и на възможност за нейното копиране при необходимост от хартиен вариант на същата. Анализираните тук нови учебни атласи са вид комплексни атласи, които обобщават най-новите знания и факти в областта на човешката история и цивилизация, икономическата статистика, физическата и политическата география. Тези издания биха събудили огромен интерес не само у учениците, но и у широк кръг любознателни читатели, ползватели, специалисти в различни области, правителствени и неправителствени организации, особено

20

ГКЗ 1-2 ' 2019