технологии и съответното им използване в геодезията и по-нататък. Също така оценката, систематизацията и обобщението се основават и на натрупания опит в отделните аспекти на приложение на геодезията през отбелязания вече период. При това важен акцент е поставен на геопространствените технологии [17], [21],[23], [24] и информационните системи [40].
2.2. Същност, аспекти, технологии и системи на
съвременната Приложна геодезия
2.2.1. Същност на Приложната геодезия
По дефиниция, както вече се отбеляза, се приема, че Приложната геодезия покрива - решава проблемите, свързани с всестранното приложение на геодезията, т.е. с нейната пенетрация в други науки и области. Приема се също, че в обобщеното понятие „Геодезия", както вече се отбеляза, се включва използването на теорията, методите, инструментите, системите и технологиите, софтуер на висшата геодезия, фотограметрията, сканирането, картографията, кадастъра, GNSS, GIS и свързаните с тях науки (области).
2.2.2. Аспекти
Направленията - аспектите на приложение накратко и обобщено са:
1. Инженерен аспект - Инженерна геодезия - основно направление: обхваща геодезическите проблеми (работи), свързани с проучванията (природни и други условия), проектирането, изграждането (строителство и монтаж) и експлоатация на обектите и комплекси от тях, резултат на инженерна дейност – сгради, инженерни съоръжения, инженерни комуникации и мрежи, населени места, промишлени предприятия, летища, транспортни, хидротехнически обекти и комплекси и др. (фиг. 1; вж. и 2.3.3);
• Устройство и планиране на населени места и други територии;
• Минно дело - маркшайдерство и др.
Фиг. 1. Управление на строителни машини (Leica)
2. Природонаучен аспект: свързан основно освен с класическата задача на геодезията за определяне на фигурата, размерите и външното гравитационно поле на Земята, още и с приложения на геодезията във фундаменталните науки: астрономия, космически науки, с другите науки за Земята – геофизика, сеизмология, геология, геотехника, геодинамика (опасни ендогенни и екзогенни геодинамични процеси – земетресения, вулкани, движения на земната кора, цунами, регионална и локална геодинамика: свлачища, абразия, ерозия и др.), геоморфология, с археология и др.;
3. Други аспекти:
• Военно дело;
• Стопански отрасли – свързано с приложения в кадастъра, оценки на имоти, селското, горското, водното стопанство, околната среда и др.;
• Хидрографията - свързано с водни басейни: океани, морета, езера, речни и други водни източници и системи; дава характеристика (описание) на водните обекти - реки, езера, блата, подземни води и др.
• Специални приложения – машиностроене, самолетостроене, автомобилостроене, роботостроене, корабостроене и др., до голяма степен свързани с инженерния аспект.
• Специфични приложения – навигация, радиоразпръскване, експлоатация на летища, фотоволтаични системи, вятърни генератори, градски шумозащитни системи и изследвания и др.
Набор, обработка и представяне на информация от споменатите и други направления във вид на информационни системи [40].
От трите аспекта Инженерната геодезия е най-многостранно разработен аспект, масово прилаган и с огромна литература.
Между представените направления рязка граница не може и не бива да бъде поставяна, а и не е необходимо. Направленията, свързани с устройство и планиране на населени места, минното дело и други направления, включват важни елементи и се основават на Инженерната геодезия, но има дейности и решения, които могат да се отнесат например към третото направление. Методи и технологии от Природонаучния аспект се прилагат ефективно и изключително успешно в Инженерния, например Глобалните спътникови навигационни системи (Global Navigation Satellite Systems - GNSS) и др.
В Приложната геодезия, наред с използването на теоретичните решения, софтуер, методи и технологии, инструменти и системи на геодезията (обобщеното понятие), някои доразвити и специализирани в определен вид, се използват още и редица други специфични, оригинални такива, свързани с решаването на конкретни проблеми в отделните области на приложение. Така например тези на аспекта Инженерна геодезия са характерни, специфични и са свързани тясно с отделните й етапи, които от своя страна са свързани със съответните етапи на строителството. Заедно с това тук се използват инструменти и системи, построени на специфични нови принципи и технологии. Могат да се отбележат сензорните, лазерните, дистанционните, интегрираните и др. такива. Специфични инструменти са тези като алиниометри, подвижни сигнали, зенитни отвеси, девиатори, специални захващащи устройства към строителните скелета, устройства и автоматизирано управление на строителни машини, роботизирани системи и много други.
2.2.3. Геопространствени технологии,
инструменти и системи
Геопространствените технологии са важна предпоставка и средство и с особено значение в Приложната геодезия. Те се базират на съвременните постижения на математиката, физиката, механиката, информатиката, електрониката, електротехниката, приборо-, апаратуро- и инструментостроенето, създаване на системи за измерване и обработка и много други. Използват се при различните етапи, свързани с проучването, проектирането, изграждането и експлоатацията на инженерните обекти и комплекси от тях.
Обобщено технологиите са [17], [20], [21], [24]:
1. Космически и въздушни геопространствени технологии
4
ГКЗ 1-2 ' 2017