Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-1-2-2016 | Page 25

8. КАРТА НА ЯПОНИЯ, ПУБЛИКУВАНА ПО ПОВОД НА ПРИЕТ ЗАКОН И ПРОТЕСТИТЕ СРЕЩУ НЕГО
Горната камара на японския парламент на 19.09.2015 г. е приел закон, който разрешава японски войски да участват в конфликт в чужбина за първи път от Втората световна война. Законът е бил приет от Долната камара на парламента през юли 2015 г. Той е породил големи протести и спорове дали Япония трябва да променя пацифистката си позиция заради растящите заплахи за сигурността. Сенаторите са гласували новите текстове, които дават различно тълкуване на пацифистката конституция на страната след бурни дебати и при улични протести пред сградата на парламента. Законът е бил приет със 148 на 90 гласа. Според критиците на новия закон, който разрешава на Япония да изпраща войски в чужбина в защита на приятелска страна, той противоречи на отказа от война, вписан в член 9 на наложената от САЩ през 1947 г. Конституция, и може да въвлече Япония в конфликти с американско участие на другия край на света. Десният премиер Шиндзо Абе счита, че е необходима законова еволюция заради растящите заплахи, идващи от Китай и Северна Корея. Според Абе това е: „ нормализиране на военното положение на Япония, което след Втората световна война е сведено до самозащита и мисии за хуманитарна или логистична помощ”. Десетки хиляди души са участвали в ежедневни протести срещу закона в продължение на много седмици. За да напомни на читателите къде е Япония, сайтът „ Вести. Бг” публикува многократно преди и след 19.09.2015 г. [ 1 ] една интересна географска карта на Япония с надписи на латиница; с изохипси, поясно оцветяване и засенчване на релефа и със завоалиране( замъгляване) на заобикалящите я акватории – фиг. 9:
Фиг. 9. Уникална карта на Япония, публикувана многократно преди и след 19.09.2015 г. по повод на приетия закон и гражданските протести срещу него [ 1 ]
9. КАРТИ НА ЛИБИЯ – ОТ САТЕЛИТ И С ПЛАН-СХЕМА НА УНИКАЛНАТА НАПОИТЕЛНА СИСТЕМА В ПУСТИНЯТА САХАРА
На фиг. 10 а / и б / е показан най-големият инженерностроителен проект на съвременността – „ Великата река, създадена от хора” / The Great Manmade river / в Либия, наричан още „ Осмото чудо” на света и „ Великата либийска река”. Тази уникална река представлява огромна подземна мрежа от водопроводи, които доставят ежедневно 6,5 млн. куб. м питейна вода до пустинните райони и крайбрежието на Либия. Проектът е по идея на бившия лидер на Джамахирията Муамар Кадафи. Прясната вода постъпва във водопровода от подземни източници, разположени в Южна Либия и захранва населени места, разположени предимно по брега на Средиземно море, в т. ч. градовете Триполи, Бенгази и Сирт. Водата се събира от т. нар. Нубийски водоносен слой, който е най-големият от известните в света източници за изкопаема прясна вода. Той е разположен в източната част на пустинята Сахара на площ от над 2 млн. кв. км и включва 11 огромни подземни резервоари, от които 4 са на либийска територия. На същия слой освен Либия са разположени още Северозападен Судан, Североизточен Чад и голяма част от Египет. Нубийският водоносен слой е открит още през 1953 г. от британски геолози по време на търсене на нефт. До 2011 г. е осигурена доставката на 6,5 млн. куб. м прясна вода за градовете на Либия с 4,6 млн. население. Целта на правителството е била пълно осигуряване на населението с вода и собствено производство на хранителни продукти. В страната са се появили кръговете на изкуствени оазиси с диаметри от няколкостотин метра до 3 км, показани на фиг. 10-а /. Бомбардировките на НАТО са нанесли щети на системата и са разрушили завода за производство на тръби. Световните запаси от прясна вода в реките и езерата на Земята се оценяват на 200 000 куб. км. От тях в Байкал, което е най-голямото пресноводно езеро, има 23 000 куб. км, а в най-големите 5 езера в САЩ – 22700 куб. км. Запасите в Нубийския слой възлиза на 150 000 куб. км, т. е. те представляват 75 % от водата, налична в реките и езерата на цялата ни планета. Нубийският слой се равнява на 200 години дебит на р. Нил. Стойността на 1 куб. м вода в Либия е била 35 американски цента, а в европейските страни- около 2 евро.
Най-дорбото онагледяване на всичко гореописано за „ Осмото чудо” на света е дадено на фиг. 10. На фиг. 10-а / е дадена сателитна снимка на Либия с напояваните плодородни полета. Вижда се, че повечето от тези полета имат формата на пълни кръгове, а в зависимост от теренните възвишения някои от полетата, оцветени в ярко зелено, имат форми на части от кръгове с еднакъв радиус, зададен от радиуса на поливните съоръжения. Благодарение на напоителните съоръжения се произвежда земеделска продукция дори и в Либийската пустиня. На фиг. 10-б / е дадена карта на Либия, върху която е нанесена план-схема, т. е. проектът с 5-те му етапа на уникалните напоителни съоръжения в пустинята Сахара, публикувана е на 14.10.2015 г. [ 1 ]. Картата е с надписи на арабски език, с фоново оцветяване в светло жълто, наподобяващо пясъчните територии на Либия с характерното представяне на пясъчните дюни и пясъчните бръчки и хълмирането на релефа по метода на сенките в югоизточната част на Либия, пътната мрежа на страната, териториалните води на Либия от север с характерните плитчини до бреговете на Средиземно море.
10. ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Направеният подбор и анализи към картографските продукти, използвани в интернет-пространството и предимно в сайта www. vesti. bg през втората половина на 2015 г., показват огромните възможности за бързо експониране на ареали от вече готови географски и политически глобуси и карти от държавите, на чиито територии стават граждански или военни конфликти или се случват природни явления с голям териториален обхват и значителни последици, каквито има при силните земетресения и активизиралите се вулкани. Спешното онагледяване с картни изображения е от изключително голяма полза, когато вниманието на ползвателите се фокусира върху конкретните ситуации с географски и политически характер. За съжаление,
ГКЗ 1-2’ 2016 23