Геодезия, Картография, Земеустройство GKZ-1-2-2016 | Page 15

3.2.2 . Модел на функциониране на СГК при конзолно бетониране
Изложеният тук функционален модел е разработен въз основа на общия технологичен план за изпълнение на носещата конструкция и съответстващите етапи от изчислителния модел , използван в SOFISTIK . Геометричната ос на носещата конструкция на моста е част от оста на линейния обект ( път , жп линия ), която е дефинирана чрез главните и подробните си точки в геодезическа координатна система . В SOFISTIK оста на съоръжението се представя от поредица точки ( възли ), но в локална за съоръжението координатна система OXYZ ( фиг . 4 ).
Тоталната станция се центрира над точката , избрана за наблюдателна станция , свързва се с управляващия лаптоп и предавателния радиомодул . Аналогично се свързват компонентите на монтажния модул . Следва прехвърляне на файла с координатите на точките от мостовата мрежа от управляващия лаптоп в паметта на тоталната станция . Операторът извършва необходимите измервания към точки от мостовата мрежа с цел първоначално определяне или контрол на координатите на наблюдателната станция с опцията „ Free Station “. Записва ( добавя ) координатите на станцията във файла Network . kor или в нов текстов файл с име St №. kor .
Началото на системата може да бъде избрано в който и да било възел , но се предпочита то да съвпада с пикетна точка от прав участък преди началния устой или в центъра на самия устой . Посоката на ос Х е по направление на оста на съоръжението , ако тя е в права и съответно в посока на общата тангента , ако е в крива . Посоките на оси У и Z се виждат на горната фигура .
Всяка двойка последователни възли от оста затваря т . н « гредови краен елемент », който физически представлява конструктивен елемент ( блок или сегмент ) от конзолата . От изчислителна гледна точка , елементът се определя от две последователни напречни сечения , « закачени » към оста на съоръжението с централните си точки ( фиг 4 ). SOFIS- TIK извежда текстови файл с тримерните координати на възлите от оста в локалната система на моста .
Оразмеряването на конструкцията се извършва за всеки възел , в последователни стъпки , наречени товарни състояния , съответстващи на етапите на строителството . В резултат на изчислението се извеждат файлове , съдържащи стойностите на ротациите и транслациите на централната точка на всяко сечение ( т . О ), за всяко товарно състояние , в локалната координатна система на моста и координатите на контурните точки на всяко сечение , но в локална система за самото сечение с начало в съответния възел ( фиг . 5 ).
Фиг . 4
3.2.2.2 . Модел на функциониране на СГК при изграждане на конзолата
Предполага се , че надстълбовият блок е изграден и инсталацията за конзолно бетониране е монтирана за бетониране на първия сегмент от конзолата , но не е ориентирана по проекта , а само приблизително . Необходимо е да се определят координатите на кофражният контур на челото на инсталацията , да се сравнят с проектните , да се изчислят необходимите корекции по трите координатни оси и да се направят необходимите корекции в насочването на инсталацията така , че челото й да заеме проектното положение .
Всички тези операции ще сe реализират по следния начин :
• С тоталната станция се визират последователно контурните точки от напречното сечение ( челото ) на кофражната инсталация и се изчисляват техните координати в геодезическа координатна система , които се записват в текстов файл с име : Sec № GS-datе . kpt , например Sec 110GS-01-01-15 . kpt . Номерът на сечението съвпада с номера на възела от оста за който бе “ закачено ” съответното сечение ;
• Файлът Sec № GS-datе . kpt се прехвърля в управляващия лаптоп . В специализирания софтуер операторът
Фиг . 5 .
Фиг . 5
3.2.2.1 . Подготовка на системата
Подготовката започва със създаване на проект и въвеждане на файловете от конструктивното решение на моста със софтуера SOFISTIK и файла Network . kor , съдържащ координатите на точките от мостовата трасировъчна мрежа в управляващия лаптоп . задава номера на сечението и номера на стъпката на изпълнение ( по терминологията на SOFISTIK - Loadcase №). От файловете на SOFISTIK се въвеждат проектните координати на възела на сечението , които са в координатната система на моста ( файл Nodes . kor ), проектните координати на
ГКЗ 1-2 ’ 2016 13