Геодезия, Картография, Земеустройство 5-6' 2023 Списание ГКЗ 5-6' 2023 | Page 9

Обърнете внимание на двете изображения на Фиг . 4 , където се илюстрира ефекта на движение на тектонските плочи . Лявото изображение показва разликата между последната реализация на WGS84 ( G1674 ) в епоха 2005.0 и NAD83 ( 2011 ) в същата епоха 2005.0 . Обърнете внимание на гладките контурни линии . Това демонстрира , че при използване на 14-параметрова трансформация с една и съща отправна точка във времето , все пак разликата в координатите между двата датума не са линейни , по скоро приличат на теренен модел , но са доста плавни . Последната реализация на NAD83 ( 2011 ) обаче се отнася към епоха 2010.0 , цели пет години по-късно от лявото изображение , където епохата е 2005.0 . Когато се приложи 14-параметровата трансформация между два датума заедно с модела на ускорение , отразяващ движението на тектонските плочи , ефекта е много по-драматичен . Забележете движението на тектонските плочи в западната част на САЩ в дясното изображение . Това показва , че при комбиниране на различни геопространствени данни , времето , към което различните данни са отнесени , е от съществено значение и трябва да се вземе в предвид .
Проблемът е , че повечето от софтуерните приложения , които днес извършват трансформации , включително геодезия , CAD , GIS и т . н ., използват нулева , три или седем параметрова трансформация . Има много малко приложения , които извършват четиринадесетпараметрова трансформация , която също
не е абсолютно безгрешна . Също така много рядко се знае всеки един набор от данни към кой датум , към коя епоха и към коя дата е отнесен , съответно трансформацията няма как да бъде извършена коректно .
3 . ГЕОМЕТРИЧНИ КООРДИНАТИ В NSRS2022
Основното и „ най-осезаемо “ движение , което всяка една тектонска плоча извършва е ротацията . Множество други движения се случват вътре в самата плоча , но основният фактор , който допринася за времева зависимост на измерванията на Земята е въртенето на тектонските плочи . Точката на тази ротация е именно точката на Ойлер . Това е точка в пространството , около която се върти тектонската плоча . Тя не се намира непременно върху плочата . За да се намери съотношението на една референтна система , която е фиксирана към плочата ( върти се заедно с нея ) спрямо идеална референтна система ( независима от ротациите на тектонските плочи ) е необходима трансформация с 3 параметъра . Трите параметъра , необходими за описание на точката на Ойлер са географската ширина и дължина на тази точка , както и скоростта на въртене около тази точка . Северноамериканската тектонска плоча се върти обратно на часовниковата стрелка , а точката на Ойлер се намира някъде в Тихия океан на запад от Южна Америка ( Грешка ! Източникът на препратката не е намерен .).
Фиг . 5 . Точка на Ойлер и вектори на завъртане в Северна Америка
ГКЗ 5-6 ’ 2023 7