Геодезия, Картография, Земеустройство 5-6' 2023 Списание ГКЗ 5-6' 2023 | Page 35

ги сортират и филтрират по различни параметри , като област , населено място , физически или юридически и други . Ако са възложители по проект имат възможността да водят кореспонденция с проектантите , да разглеждат качената в системата информация и да съгласуват . Когато са включени към проект , заинтересованите лица , също биват уведомени при обновяване на статуса на подадено заявление .
2.1 . Административни процеси по одобряване на проекти
Административните процеси в инвестиционното проектиране и устройство на територията завършват с административни актове регламентирани в Закона за устройство на територията и прилежащите към него наредби . След подаване на заявление или предаване на проект от страна на проектант , към съответната институция , тя получава известие . Информационната система реализира цялостния процес от заявяване на услуга до издаване на окончателното становище на администрацията , като заявителя може да следи статуса на своята заявка – активен , приключил , отменен , оттеглен , изменен , оспорен , влязъл в сила , издаден , с изгубено правно действие или отменен частично . Потребителите с административни права , ще могат да обновяват статуса на актовете .
При одобряване и влизане в сила на проект той бива включен в интерактивната карта на информационната система , а след изпълнението бива отбелязан и като реален обект . По този начин , ще има възможност за актуална цифрова карта както на устройствените планове , така и на инвестиционните проекти .
2.2 . Публичност на приетите и отменените административни актове
Всяко засегнато лице ще има достъп до необходимите данни , било то директен или след запитване . Наличието на база данни и съхранението на цялостната информация в нея ще доведе до по-лесно и бързо търсене на необходимите данни от администрацията и предаване на заявителя . Някои процеси ще могат да се автоматизират , което ще доведе до ускорени процеси при изпълнението на заявки .
Относно приетите и изпълнени инвестиционни проекти , освен широкият достъп до цифрови данни , ще имат достъп и различни дирекции като Пожарна безопасност и защита на население . Това ще е с цел подпомагане на техните действия , при аварийни ситуации , да се избегне контакта с ВиК , електрически инсталации или да се използват различни точки за достъп .
3 . МОДЕЛ НА БАЗА ДАННИ НА СИСТЕМАТА
За базата данни на информационната система е избрана SQLite Database [ 1 ]. Нейните предимства са :
• Създаване на структури от данни , включително геометрични обекти с координати в референтна координатна система ;
• Притежава всички възможности на SQL база данни за управление на данните ;
• Възможност за управление на достъпа до данните посредством права и роли на потребителите ;
• Индексация и ефективност при достъп на данни – използват се индекси , по които може да се достъпи определен запис . Това прави търсенето и филтрирането на данни бързо и лесно ;
• Сигурност – при въвеждане на данни има възможност за прилагане на различни ограничения на данните , които гарантират тяхната коректност . Важно е да се отбележи , че има възможност за контрол на достъпа . Могат да се прилагат различни ограничения на потребителите , така че според ролята на потребителя да има различни възможности ( качване , четене , редактиране или изтриване на данни ).
SQLite е популярна база данни , използвана в много операционни системи , програмни езици и софтуерни продукти . Тя е лека , но много надеждна релационна база данни . Има възможността да работи с почти всички устройства . Има възможност за прилагане на валидация , ограничения и контрол както върху потребителите , така и върху данните , които се качват . Има възможност за групиране на потребителите и да се контролират техните правомощия и достъп до данни . Данните могат да се сортират и филтрират в базата . Могат да се използват тригери с цел автоматично изпълнение на желани процеси при промяна в базата . SQLite предлага защита срещу повреди и грешки при записване , също така е с отворен код и е безплатна за използване .
Моделът на базата данни на информационната система , е разделена на четири групи :
• Съхранение на потребителски данни ;
• Съхранение на административни актове ;
• Съхранение на инвестиционни проекти и проекти за устройство на територията ;
• Съхранение на данни за пространствени обекти .
3.1 . Съхранение на потребителски данни
Потребителските данни са проектирани в три основни таблици – потребител , вид на потребителя и права . Според вида на потребителя ( в коя група попада – администрация , проектант или заинтересовано лице ) се определят и неговите права . Според правата потребителите ще разполагат с различен достъп до информация и функции , които да извършват .
Административните служители ще имат достъп до предадените към тях проекти , заявления , молби и др . Също така , ще имат възможност да качват административни актове и да обновяват техния статус . Проектантите ще имат възможността да качват , редактират , изтриват , разглеждат и съгласуват проекти , както и да следят свързаните с тях административни процеси . Те няма да имат достъп за редактиране на вече съгласувани и предадени към администрацията проекти . Проектантите ще имат възможността да се определят като физически и юридически лица . Възложителите ще имат достъп до техните проекти , да кореспондират с проектантите и да съгласуват изработените проекти . На фиг . 1 е представена схема на връзките между данните .
ГКЗ 5-6 ’ 2023 33